Tabernal: van groente, zaden, rietmatten en ijzerwaren Jos Diekstra De ouderen onder de lezers zullen de winkel van Tabernal aan de Hagelingerweg nog in het geheugen hebben. Is het niet als zaad- dan wel als handel in ijzerwaren. Alvorens dieper op de firma Tabernal in te gaan, is het goed terug te keren naar eind 19e eeuw. Aannemer en koopman Arend Johannes Gaijkema koopt dan van de Duitser Bebner de buitenplaats Thorn, het voormalige Huis ten Bilt, ter hoogte van de Overbildtweg. Gaijkema blijkt de man te zijn, die de eerste kwekerijen van aard beien in Santpoort laat aanleggen. Tevens wordt daar ook groente verbouwd. Maar Gaijkema wil experimenteren met de groenteteelt en zoekt daarvoor pioniers. Antonie Tabernal uit Beverwijk meldt zich en krijgt een groot stuk grond in pacht, dat eerst nog moet worden ontgonnen. Daar kan hij zijn pionierswerk beginnen. Ondernemersgeest Tabernal is van huis uit groentekweker en blijkt een man met ondernemersgeest. Hij behaalt goede resultaten. Zijn oogst aan groente en aardbeien brengt hij persoonlijk per handkar helemaal naar Amsterdam. Daar bouwt hij een dusdanige klantenkring op, dat hij ook percelen bonen aan "U'CYÏJ Winkel te Santpoort in de periode 1905-1910. Op het bord staat:Tabernal en Zoon - gereedschappen - landbouw en boerderij - rietmattenmakerij". Van links naar rechts: A. Tabernal (zoon van stichter, vader van A. Tabernal, 3e generatie), C. Tabernal-Philipoom (echtgenote van A.Tabernal, moeder van A. Tabernal, 3e generatie), weduwe Tabernal-Visser (moeder van de A. Tabernal links), waarschijnlijk dhr. Huybens, de personen op en naast de kar onbekend. Foto: A. Tabernal. Archief A. Tabernal. 62

De Zandpoort | 2017 | | pagina 64