Winkel in de periode 1920-1925. Het bord vermeldt: "A. Tabernal Zoon zaden gereedschappen kunstmest rietmattenmakerij". Op het trottoir en tegen de winkelmuur staat een aantal benodigdheden voor de bollenteelt, zoals manden, de bollenzeef om de bollen op maat te selecteren, plantenpotten, grasmaaier, zeis, hooivork en schoffel. Op de auto liggen de rietmatten, die door de firma Tabernal op grote schaal worden geproduceerd. Daarvoor werd het riet jaarlijks zelf uit de Biesbosch gehaald. Inmiddels zijn paard en wagen al deels door T-Fords vervangen. Ook is er een elektrische lantaarnpaal te zien. Van links naar rechts: In deuropening, H.Nijman, A. Tabernal (2e generatie), zijn zoon A. Tabernal (3e generatie), op de auto: onbekend. Foto:A. Tabernal. de Jan Gijzenvaart koopt om aan de vraag van de Amster damse consument te kunnen voldoen. Inwoners van Santpoort die nauwelijks of nooit in Amster dam komen, vragen hem op de terugweg artikelen mee te nemen, die hier niet verkrijgbaar zijn. En dat doet hij. In 1889 koopt hij een stuk grond, dat zich bevindt tussen Hagelingerweg en de huidige Hoofdstraat. Daar laat hij een huis bouwen: Hagelingerweg nr. 28 (op de plek van de huidige DEKAmarkt) en start op de zolder een zaadhan- del. In mei verschijnt een grote schuur achter zijn huis en verhuist de zaadhandel naar de erboven liggende zolder. De handel loopt zo voorspoedig, dat hij twee jaar later een winkel naast de woning laat bouwen. Handwerk Naast de handel in zaden vervaardigt hij met riet afkom stig uit de Biesbosch, rietmatten voor het afdekken van broeikassen en als beschutting langs tuinen. Voorafgaan de aan en tijdens strenge winters kan de vraag zo groot zijn, dat jongens van De Heide (latere Velseroord) worden ingehuurd. Soms moet er zelfs dag en nacht doorgewerkt worden. Als Antonie Tabernal (2e generatie) In 1912 overlijdt komt de leiding in handen van zijn gelijknamige zoon die in 1920 een filiaal aan de Arendsweg in Beverwijk opricht. Uiteindelijk zal de firma Tabernal uit vier vestigingen gaan bestaan. Het zit in de genen Antonie Tabernal jr. (3e generatie) heeft eveneens een vooruitziende blik. Wie zaden plant heeft ook gereedschap nodig. Die levert hij tot hamers en spijkers aan toe. De winkel wordt al snel te klein. Als weduwe Tabernal overlijdt, wordt de naastliggende woning bij de winkel getrokken. De verbouwde winkel wordt efficiënt ingericht en bestaat uit 3 afdelingen: zaden, tuingereedschappen en ijzerwaren. 63

De Zandpoort | 2017 | | pagina 65