De firma Tabernal vlecht zijn eigen rietmatten. Foto: A. Tabernal Waar de winkel tijdens Tabernal sr. begon met een aantal zakken zaad op de vloer, nu werden de diverse zaden bewaard in zo'n 1100 stofvrije laden en zijn er snelwegers voor grote en kleine gewichten, tot zelfs 1 gram en minder. Hoewel het accent op de zaadhandel blijft liggen, zijn er uiteindelijk in de winkel steeds meer afdelingen te vinden: zaadhandel, handel in pootgoed, bloementeelt en -han del, handel in kunstmest en bestrijdingsmiddelen, handel in gereedschappen voor land-, tuinbouw, bloemisterij en veehouderij, benodigdheden voor land-, tuinbouw, bloe misterij en veehouderij en tot slot de ijzerhandel. Zorg en kwaliteit voorop Wat betreft het pootgoed: het zaad voor de groenteplan- ten wordt uitsluitend in eigen kwekerij geteeld. Dit is tevens het geval met de bloembollen, waardoor de bloembollenhandel een vlucht neemt. Het gaat hierbij met name om tulpen, hyacinten, narcissen, anemonen, begonia's, gladiolen en dahlia's. Aan de kwaliteit van de groente- en bloemzaden stelt Tabernal strenge eisen. Naast het laten keuren door de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Groenteza den, test het bedrijf zelf de kiemkracht in kiemtoestellen en eigen proeftuin. De firma Tabernal wordt tot een belangrijke leverancier voor de tuinders in Santpoort en omgeving. In 1989 sluit de winkel in Santpoort, 3 maanden vóór het 100-jarig bestaan! En daarmee verdwijnt een markant stukje middenstand. Het pand zal uiteindelijk aan de DEKA-markt huisvesting bieden. Bronvermelding 60 jaar Tabernal's betere zaden, Van Grootvader op Zoon en Kleinzoon, A.Tabernal jr, 1949 Spiegel van Santpoort, Jan J. E. van Baarsel, uitg. Cor- negge/Van Baarsel, 1976 Met dank aan A. Tabernal, Santpoort Laatste winkel van A. Tabernal in Santpoort op de plek waar nu de Deka- marktSantpoort Noord is gevestigd. Archief A. Tabernal. 64

De Zandpoort | 2017 | | pagina 66