De herinneringen van Abram Jonker Jos Diekstra Annette Koster Abram (Bram) Jonker (1912-2005) groeide vanaf zijn jongste jaren op met bloemen en planten. Zijn vader Martinus Willem (Tinus) Jonker was eerst in dienst bij de kwekerij van Zocher jr. en later tuinman bij mevrouw Wüste. Vervolgens kocht hij een stukje grond aan de Bloemendaalsestraatweg en enige tijd later begon hij daar een bloemenwinkel. Bram ging werken bij het Provinciaal Ziekenhuis. Uitein delijk kreeg hij een functie als hoofd parken en terreinen van de Provinciale Ziekenhuizen Santpoort, Bakkum en Medemblik. De zorg voor het groen was zijn passie. Na zijn pensionering had hij altijd veel belangstelling voor de historie van zijn woonomgeving. Hij verzamelde o.a. oude Santpoortse ansichtkaarten en schreef daar toelich tingen bij. Tijdens rustige momenten noteerde hij vanuit zijn jeugdherinneringen allerlei wetenswaardigheden. Zijn zoon Gerrit trof tussen zijn notities, ook bij zijn verzameling ansichtkaarten, aantekeningen aan rond het onderwerp 'groente- en tuinbouw in Santpoort' en over de bloemenwinkel van zijn grootvader. Op grond van die aantekeningen het volgende verhaal: Tinus Jonker: van tuinman tot bloemenverkoper Martinus Willem (Tinus) Jonker (1880-1973) was gehuwd met Josina Maria Roeland (1882-1962). Rond 1900 betrok het paar een woning achter de huidige Dekamarkt, waar tot kort geleden tuincentrum Oxalis was. De woning was onderdeel van een rijtje woningen genaamd De Zeven Schoonheden. De woningen stonden langs de 'De Jan Gysen Vaart'. Er was geen elektriciteit en geen water leiding. Een waterpomp bevond zich vlak bij de spoor wegovergang. Daarna heeft Tinus tot 1912, als tuinman van mevrouw Wüste, aan de Stationsweg (de huidige Wüste- laan) gewoond. Vervolgens heeft hij een huisje nabij de Jan Gijzenvaart gehuurd en in 1918 gekocht voor fl. 1.643,06. Dit huisje stond naast de huidige woning Rusburglaan 3. Op die locatie bevindt zich nu een schuur/stalling. Het echtpaar had zes zoons: Piet, Jan, Gerrit, Bram, Martin en Joop. Tinus Jonker had de gewoonte in het voorjaar op het veld staande bloemen zoals narcissen en hyacinten te kopen en te plukken. Zijn zoons liet hij vervolgens de bloemen verkopen. Zij hadden voor de verkoop bepaalde verkooppunten zoals bij de stations Santpoort - Meerenberg en Bloemendaal en bij het eindpunt van de tram in Bloemendaal bij de Rusthoek. Bram bezette het verkooppunt bij Rusthoek. Hij verkocht bijvoorbeeld narcissen voor 10 cent per bos. Ook op zon dag. Dat was een hele gunstige dag voor hem, omdat veel Haarlemmers bij mooi weer op die dag naar Bloemendaal kwamen om te wandelen. Velen keerden terug met een bos vers geplukte bloemen. Ook werden bij festiviteiten in het dorp, die soms zeer omvangrijk waren, door Tinus Jonker en zijn vrouw fleurige corsages gemaakt, waarna hun oudste zonen op pad wer den gestuurd om die aan de man te brengen. Dat konden bijvoorbeeld feesten zijn bij Vreeburg of bij sportverenigin gen. Eén van de omvangrijke festiviteiten in het dorp die Bram zich herinnert, was de viering van (waarschijnlijk) het 25-jarig bestaan van het fanfarecorps Wilhelmina dat in 1898 was opgericht. Een heel groot muziekconcours werd gehouden met marswedstrijden op verschillende locaties. Tinus had als tuinman in het begin van de twintiger jaren geluk. Met een groepje vrien den kocht hij geregeld staatsloten. Na gerui me tijd aan de loterij te hebben deelgenomen wonnen zij een om vangrijk geldbedrag. Hij kocht van dat be drag een stukje grond gelegen aan de huidige Bloemendaalsestraat- weg, vroeger "de Vaart" genoemd. Op dat stukje grond, aankoopbedrag fl. 1950.-, ging hij bloemen en planten kweken. Hij zette vervolgens een stoeltje en een parasol langs de weg bij zijn grond en begon met de verkoop van bloemen (o.a. dahlia's en lathyrus) en planten. Op het stukje grond werd later ook een kas gebouwd. Hij verzamelde en bewerkte in het najaar blad van de Tinus Jonker in 1966:85 jaar oud. 65

De Zandpoort | 2017 | | pagina 67