Oh, dey's so fresh an'fine: over aardbeienteelt Jos Diekstra Oh dey's so fresh an'fine An' dey's jus' off de vine Strawberries, strawberries, strawberries!(1) Oh, ze is zo fris en verrukt En ze is zojuist geplukt Aardbei, aardbei, aardbei! Begin 18e eeuw bracht Amédée Francois Frézier aard- beienplanten vanuit Chili (Fragaria chiloensis) mee naar Europa. Toen deze soort zich behaaglijk schurkte tegen de Noord-Amerikaanse Fragaria virginiana, bracht dit fraaie vruchten voort, waaruit onze huidige aardbei is voortge komen. De aardbei is net als de appel en de peer een schijnvrucht. Dat wat wij als de echte vrucht beschouwen, bestaat uit een opgezwollen bloembodem met daarop de zaadjes. In de kunst heeft de aardbei verschillende betekenissen. Enerzijds staat zij symbool voor liefde en vruchtbaarheid en wordt zij in de schilderkunst dikwijls bij vrouwen afge beeld. Anderzijds verbeeldt zij kortstondig genot. De aardbeienteelt die deze streek zo bekend maakte, bracht weelde en werkgelegenheid die maar enkele weken duurde. Vele tuinders moesten leven van dat wat de aardbeien opbrachten. Het bestaan was hard, temeer daar het een seizoensproduct betrof. Het was altijd riskant om op één product te focussen. Eigenlijk was iedereen die in Santpoort een stuk tuinbouwgrond bezat in feite betrokken bij het telen van aardbeien. Santpoortse aard beienkwekers waren bijvoorbeeld de families Molenaar, Sintenie, Gozeling, Nijssen, Warmerdam, Kuil, Uitendaal en Van der Vlugt. Bij de Beverwijkse veilingen ging het om het veilen van bloembollen, groente en fruit; van het laatste maakte "het zomerkoninkje" in de zomermaanden het leeuwendeel uit. Tijdens de lange wintermaanden vlochten de tuinders zelf tenen mandjes met platte bodem, waar een handvol aard beien in paste. Daarmee werd langs de deuren gegaan. Strekkend en rond Vanaf 1898 werden er veilingen opgericht: De Eendracht, Veiling Kennemerland en in 1910 de Vrije Veiling. De aanvoer van de aardbeien voor de veiling gebeurde in éénpondskorfjes en vijfpondssloffen, de laatste met name Twee houtspanen aardbeiensloffen en een drager. De sloffen hadden een universele maat: lengte: 37 cm, breedte: 15 cm, hoogte: 11 cm. De sloffen werden gebruikt voor de oogst en het vervoer naar de veiling. Foto: Museum Beverwijk. voor de export. Deze vijfpondssloffen moesten "strekkend vol" zijn; dat betekende dat ze niet helemaal tot aan de rand gevuld werden, zodat de aardbeien, wanneer ze ge stapeld werden vervoerd, op hun langere reis niet geplet werden, genoeg lucht kregen en niet versneld bedierven. Betrof het de binnenlandse handel, dan werden de sloffen "rond geplukt"; ze werden tot de rand gevuld, maar daarna met drie sloffen tegelijk in een kist met opstaande pootjes gezet om te vookomen dat de aardbeien bij het opstapelen van de kisten elkaar zouden raken. In 1909 vertrokken maar liefst 600 wagonladingen richting Duitsland, een van de grootste afnemers. Eind jaren '50 raken sloffen langzaamaan uit de gratie. Is het niet handiger om ponds- en halfpondsdozen in te zetten tijdens het plukken? Eind jaren '60 worden de aardbeien anders verpakt: vier 1-pondsdozen van kunststof worden aangevoerd in aard beienkistjes. 4 (1) aardbeienverkoopster in de opera Porgy and Bess

De Zandpoort | 2017 | | pagina 6