Vijf generaties Molenaar Outger Baron Bijna 125 jaar (1893-2018) kwekers op Santpoortse grond Willem Molenaar (1875-1966) een paar jaar het geval is. Maar toch begint hij al snel met irissen en narcissen. De familie Molenaar in de dertiger jaren, met vader Willem en zoon Jaap (bovenste rij, eerste van links). De geschiedenis van de generaties Molenaar als kwekers op Santpoortse bodem gaat terug tot Henricus (roepnaam Hein) Molenaar, geboren in 1841. Hij woont in Driehuis en is daar koster van de Rooms Katholieke kerk. Hij ziet dat zijn zoon Willebroddus (ook wel Willibrordus, maar met roepnaam Willem), die geboren is in 1875, interesse heeft om groenten en bloembollen te gaan kweken. Daarom koopt hij voor Willem in 1893 een stuk grond van 0,89 ha. op de hoek van de Biezenweg en de Doodweg (nu Spek- kenwegje) in Santpoort-Noord. Willem heeft alle beginselen van het bloembollenkweken geleerd bij de gerenommeerde kwekerij C.G. Van Tubergen in Overveen, waar hij elke dag lopend naar toe gaat. Hij be gint dus met kennis van zaken op zijn eigen stukje grond, waar hij start met het kweken van groente. Groente kwe ken is voor een kleine beurs in het begin beter: de investe ringen voor groentezaden zijn lager dan voor bloembollen, na de oogst breng je alles naar de markt en dan is er weer geld, terwijl dat bij bloembollen pas na De oorlogsjaren 1914-1918 zijn, hoewel Nederland neutraal gebleven is, moeilijk, maar omstreeks 1925 koopt hij er 4 ha. grond bij aan de Rijksweg, net ten zuiden van het tegenwoordige treintun- nel tracé. Hier bouwt hij in 1931 een huis dat een kopie is van het huis dat op zijn eerste stuk grond aan het Spekkenwegje staat. Zijn broer Leo gaat in het huis aan het Spek kenwegje wonen. Zoals meerdere kwekers in die tijd, zoekt ook Willem naar een goede methode om de bloei te vervroegen. Om die vroege en vooral mooie bloei van zijn bollen te bereiken worden ze, opgeplant in kistjes, enige tijd gekoeld in de ijskelder van Beeckestijn en vandaar gaan ze rechtstreeks de kas in. de 2e-hands T-Ford uit 1920. 75

De Zandpoort | 2017 | | pagina 77