Johan met zoon Christiaan in de kas met potplanten, 2017. Foto Outger Baron. maakt het goed te doen. En hij heeft stille hoop dat zijn nu 15-jarige zoon Christiaan, die ook geïnteresseerd is in de kwekerij, na zijn studie het bedrijf mee wil voortzetten en ontwikkelen. Op onze vraag of hij zich nog aparte voorvallen kan herinneren die het vermelden waard zijn, komt hij met het volgende bijna dramatisch afgelopen verhaal op de prop pen. Eind 1994 stuit hij met de rooimachine op iets hards dat niet erg meegeeft. Hij stopt, graaft wat en stuit op wat lijkt op een grote bom van zo'n 50 cm lang. Dit is mogelijk, doordat in de Biezen in de oorlog door de Duitsers een stramien van bommen op palen, met elkaar verbonden door draden, is geplaatst om geallieerde parachutisten te ontmoedigen hier te landen. De Santpoorters, die in de hongerwinter van 1944 elk stuk hout dat ze krijgen konden om het warm te stoken niet lieten liggen, hadden de gewoonte om de bommen voorzichtig van de palen af te halen, op de grond te leggen en vervolgens de palen mee te nemen. De bommen kwamen dus op en onder de grond terecht en zijn kennelijk bij het opruimen niet allemaal gevonden. Enfin, Johan heeft de bom tijdelijk even uit de weg gelegd, afgedekt met een kistje, en de volgende dag de politie gebeld, wat resulteerde in het voorrijden van de Explosieven Opruimings Dienst ongeveer drie weken later (Johan was de bom alweer bijna ver geten). Zij kwamen hem melden dat ze de bom tot ontploffing kwamen brengen en of hij even dekking wilde zoeken. Net op tijd had Johan de tegenwoordigheid van geest om te vragen waar ze dat dan zouden doen, waarop het antwoord was: "op de plek waar je hem hebt neergelegd en we hebben hem nog een metertje ingegraven". Dat was dus bovenop de grote gasdrukleiding van de Gasunie. Het zou een be hoorlijke ramp voor nogal wat betrokkenen zijn geworden! Bronvermelding: Interview met Willem en Johan Molenaar d.d. 14 oktober 2017 Het genealogisch boekje ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van Jaap en Coba Molenaar, door Anne- miek Keijzers-Kuipers, 14 oktober 2001. De eerste twee foto's uit de familie archieven, de laat ste twee foto's door J.O.Baron in oktober 2017. 78

De Zandpoort | 2017 | | pagina 80