De Pastorie van de N.H.kerk, woonhuis van Jeannette van den Bergh van Eysinga-Elias (nu: Burg.Enschedélaan 36). De vergaderingen van het bestuur van de Afdeeling werden beurtelings gehouden in de Pastorie en in Villa Zorgvrij, het woonhuis van Henriëtte de Clercq. Villa Zorgvrij. Het huis van Henriëtte de Clercq-Teding van Berkhout en Willem de Clercq. Gebouwd in 1899, afgebroken in 1968. De villa stond in de zuidelij ke hoek van de huidige Wüstelaan en de Johan van Beemlaan. We zullen hierna zien, hoe een plaatselijke afdeling van een beweging met een groot ideaal: het vrouwenkies recht, zich in de praktijk ook bezighield met initiatieven, die ver van de doelstelling af staan. Dat is begrijpelijk, het waren concrete activiteiten, die men tamelijk eenvoudig kon organiseren en die aantrekkelijk leken voor de leden. Het voelde ook als urgent, omdat Nederland in een moei lijke periode verkeerde, de oorlog leidde tot allerlei tekor ten. De vrouwen van het bestuur zagen het als hun taak om hun leden, en ook andere vrouwen, in deze zware tijden bij te staan. Lezingen, excursies, cursussen en praktisch werk In 1916 en 1917 ontwikkelde de Afdeeling verschillende activiteiten ter educatie en voorlichting van de leden en niet-leden. Zo was er een excursie met 35 deelne mers (34 vrouwen en één man) naar de Tentoonstelling voor Ouders en Opvoeders in Haarlem. Deze tentoon stelling was georganiseerd door het Jonge Vrouwen gilde; er werd van alles tentoongesteld op het gebied van kinderverzorging, hygiëne, kinderspelen etc. De reis ging 'gratis of tegen geringe kosten' met een extra Beeldbank Noord Hollands Archief. Privécollectie Ghislaine Bangma 9 Stichting Santpoort najaar 2018

De Zandpoort | 2018 | | pagina 11