Verslag van de gezamenlijke bijeenkomst van de Afdeeling Santpoort met de Afd.Bloemen- daal-Santpoort van de SDAP in samenwerking met de Kiesvereniging Bur- gerpligt, waarop een vrouwelijke kandidaat voor de Liberale Unie als spreekster optrad en een maand later een bijeenkomst in samenwerking met de plaatselijke afdeling van de SDAP. In juli 1918 vonden de Twee de Kamerverkiezingen plaats. Voor het eerst mochten alle mannen boven de 25 jaar stem men. In totaal waren er 22 vrouwelijke kan didaten. Slechts één vrouw werd gekozen. Suze Groeneweg nam voor de SDAP plaats in de Tweede Kamer. Gemeenteraadsverkiezingen Een jaar later waren er Gemeenteraadsverkiezingen. Ook bij deze verkiezingen mochten vrouwen nog niet stemmen, maar konden ze wel gekozen worden. De Af deeling Santpoort besloot samenwerking te zoeken met alle kiesverenigingen in Velsen en zoveel mogelijk namen te verzamelen van vrouwen die bereid waren zitting te nemen in de Gemeenteraad. Men deed dit in samenwer king met vrouwen van de kleine afdeling IJmuiden van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. In maart organi seerde het Bestuur een drukbezochte bijeenkomst, waar de al eerder genoemde mej. Staas een voordracht hield over 'de taak van de vrouw in de Gemeenteraad'. Er werd vervolgens een Comité van Actie voor propaganda voor het kiezen van een vrouwelijke kandidaat in de Gemeen teraad opgericht. Heel veel succes had men niet, alleen de Economische Bond, een in 1917 opgerichte liberale partij, had een vrouw op een verkiesbare plaats gezet. Er ontstonden ook creatieve ideeën. Op initiatief van Jeannette van Bergh van Eysinga werd er een brief ge stuurd naar het Hoofdbestuur van de Bond. Het idee was om de problemen rond de distributieregeling te gebruiken voor propagandadoeleinden:28 "Waar deze regeling geheel door mannen in elkaar is gezet, ter wijl ze toch veel meer op de weg der vrouw ligt, zijn de vele gebreken en tekortkomingen een goede reclame voor de vrouwenbeweging met het oog ook op de ver kiezingen."29 Men stelde voor een grote tekening te maken, met een afbeelding van een mannenhuishou- De Gemeenteraadsver kiezingen. Vrijdagavond had een gecombi neerde vergadering plaart in de zaal van den heer M. J. Eazerink alhier, uitgeschreven door den Eeonomi- sehen Bond, afdeeling IJmuiden en den Ned. Bond voor Vrouwen Kies recht Santpoort en O. Na een inlei dend woord, uitgesproken door de voorzitster van laatst genoemden bond, mevr. J. v. d. Berg van Eysinga, waarin zij liet uitkomen, dat door de groote geestelijke stroo mingen, die Europa beroerden, een nieuwe maatschappij stond geboren te worden, en de opmerking ge maakt te hebben, dat de afdeeling Santpoort en 0. voor de derde maal met een der partijen een gecom bineerde vergadering hield, waar een vrouw als candidate voor een regee- ringscollege op de lijst stond, kreeg mevr. Beers-Kerrebijn van IJmuiden het woord. Deze gaf in algemeene trekken weer, welke taak de vrouw in den gemeenteraad had te ver vullen. Waar de vrouw de spil in ieder huisgezin is, kan zij ook noode gemist worden in de gemeentehuis houding. Zij stelde zich voor, dat grootendeels ia den Raad het zake lijke door de mannen, doch waar het etische gold door de vrouwen beoordeeld kon worden, Verslag van de gemeenschappelijke bijeenkomst van de Afdeeling Santpoort en de Economische Bond IJmuiden in het kader van de Gemeenteraadsverkie zingen. De vrouwelijke kandidaat geeft aan waarom er volgens haar vrouwen in de Gemeenteraad 28 In de Eerste Wereldoorlog was er veel kritiek op de regeling van de distributie van levensmiddelen en brandstoffen, zowel op landelijk als op gemeentelijk niveau. De eerste jaren na de oorlog bleef de distributie (beperkt) gehandhaafd. 29 BvVK, IAV 00000295 inv.nr. 022, Ingekomen brieven Hoofd bestuur, Brief Afdeeling Santpoort aan het Hoofdbestuur. najaar 20181 Stichting Santpoort 14 Vrouwenkiesrecht. De bestu ren van de afd. Santpoort en Omstr, van den bond voor Vrouwenkies recht en van de afd, Santpoprt Éloemendaal der S.D.A.P. hielden Dinsdagavond voor een goed bezette zaal een gecombineerde bijeenkomst. Na een openingswoord door den heer J. Dalmeijer, bestuurslid der afd, Santpoort—Bloemendaal S.D. A.P. en een inleidingswoord van Mevr. J. v. d. Bergh van SijsingaElias, voorzitster van de afd. Santpoort en Omstr. vah den bond voor vrou wenkiesrecht, waarin ze vooral deed uitkomen, dat de bond met alle partijen wilde samenwerken om de vrouw gekozen te zien verkrijgen, kreeg Kevr.-E. H. C. Cadsrius van "veen het woord over haar onder werp: „Het standpunt, dèr S.Ü.A.P. inzake het vrouweEkiesrecbt". Op duidelijke, bevattelijke wijze hield ze haar rede. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door Mevr. J. v. d. Bergh van Eysinga—Elias en den heer Jan van der Lij®, waarna de vergadering met een opwekking om op-^3 Juli op rood ta stemmen, gesloten werd. IJm Courant 29 juni 1918 moeten komen. IJmuider Courant 14 mei 1919

De Zandpoort | 2018 | | pagina 16