Inleiding In 1844 was in het dorp Santpoort een nieuwe Hervorm de kerk in gebruik genomen. Deze kerk werd verwarmd door een kolengestookte kachel die op een hinderlijke plaats was opgesteld. In 1913 werd dan ook besloten om nieuwe kachels aan te schaffen en deze op te stellen op een betere plek. Het kerkbestuur had onvoldoende geld in kas om dit te financieren. Naar twee welgestelde fami lies in Santpoort werd een bedelbrief gestuurd om een bijdrage voor de aanschaf van de nieuwe kachels. In de brief werd gememoreerd dat de oude kachel op een zeer ongeschikte plaats stond. Bij buitengewone plechtighe den of samenkomsten in de kerk moest de kachel weg gehaald worden. Dit was in de winter een groot bezwaar vanwege de kou. Bovendien werd de kerk ontsierd door de afvoerpijpen. Zoals eerder was gebeurd werd er door deze families ruimhartig geld gedoneerd voor de aanschaf. Nog in het zelfde jaar werden de kachels geplaatst door de firma J.A. Harm en Zonen, haardensmederij uit Amsterdam. Het werden twee kerkkachels met stortkoker en nisbussen, geleverd voor 212 gulden en 10 cent. Geadviseerd werd de kachels met antraciet te stoken. De kachels werden ten opzichte van het orgel aan beide zijmuren in de kerk opgesteld op een verlaagde bodem en waren van een bijzondere constructie. Aannemer J.J. van Wort uit Sant poort bouwde twee schoorstenen in de kerk voor 364 gulden. De Grof- Hoef- en Kachelsmederij, rijtuig- en wa genmaker uit Santpoort plaatste de kachels en maakte de aansluitingen naar de schoorstenen. Bij de nok van het dak werden brandplaten aangebracht. Uiteindelijk kwamen de totale kosten op 695 gulden en 81 cent. Men dacht voor jaren weer gesteld te zijn, maar het zou an ders lopen. De Brand Op zaterdag 26 februari 1916 heerste er barre kou en in de avond hadden een paar mensen hun toevlucht gezocht in De school en secretarie in 1890 aan de Agterbuurtweg, sinds 1926 de Burg. Enschedélaan genaamd. Bmn: Beeldbank, Noord Hollands A^wanem. najaar 2018 Stichting Santpoort 18

De Zandpoort | 2018 | | pagina 20