Snelle Wieken Lieke Baron Inleiding Van april tot oktober is het aan de Biezenweg in Sant poort-Noord met enige regelmaat een drukte van be lang. Het is een komen en gaan van mensen met duiven in blauwe bakken. Vanuit het verenigingsgebouw van "Snelle Wieken" worden jaarlijks honderden duiven naar het zuiden van Nederland, België, Frankrijk of Spanje ge bracht. De duivensportvereniging "Snelle Wieken" is opgericht op 4 januari 1951 en bestaat dus 67 jaar. Echt Santpoorts is de vereniging al lang niet meer, de leden komen uit de gehele regio. De Santpoortse vereniging is een geliefd grote lijnen het wel en wee van de vereniging Snelle Wie ken beschreven, en daarin wordt hier en daar een relatie gelegd met wat algemenere zaken van de sport. Historie duivenhouderij Zolang de mensheid bestaat is er de duif. Al in het oude Testament stuurt Noach er een duif op uit om te zien of er na de zondvloed weer leven is op de aarde. De duif keert terug met een groene tak ten teken dat het leven op aar de is teruggekeerd. De duif staat symbool voor eenvoud, oprechtheid, zacht moedigheid en vrede. In de bijbel wordt ze als een "rein" Duiven die elkaar aankijken symboliseren eendracht Clubhuis verenigingsgebouw Snelle Wieken. r( r u t toevluchtsoord geworden, nadat elders de belangstel ling voor de sport is afgenomen en verenigingen moes ten stoppen vanwege het geringe aantal leden. De vereniging beschikt zoals gezegd, over een eigen club huis en inkorflokaal aan de Biezenweg. Helaas is vanwe ge een drietal branden veel informatie en fotomateriaal over het verleden verloren gegaan. Desondanks valt er nog veel te vertellen over de sport en de club vanuit over levering, o.a. veel informatie van 'kleine' Jan Handgraaf, Tabernal sr. en jr. en Caspar van Duijn en nog gevonden archiefstukken bij mensen thuis. Deze zijn door Piet Schot verzameld en op schrift gesteld. De opzet van dit artikel is als volgt: In het eerste deel komt de duivenhouderij in het alge meen aan de orde, maar wordt wel hier en daar de con nectie met Santpoort gelegd. In het tweede deel wordt in dier gezien, dat door armen als offer kan worden ge bracht. In het christendom is de duif het symbool voor de H. Geest. Twee duiven die elkaar aankijken verbeelden eendracht. Witte duiven worden gebruikt bij bruiloften, begrafenissen en andere plechtigheden en herdenkin gen. In veel uitdrukkingen wordt de duif opgevoerd: De gebra den duiven vliegen niemand in de mond, onder iemands duiven schieten, haviken en duiven in de politiek. Waarom wordt een duivenhouder ook wel duivenmelker genoemd? In de broedtijd, die 18 dagen duurt, zwelt de wand van de krop van beide ouders. Als de jongen geboren zijn, laten de cellen van de kropwand los en vormen de duivemelk, die door de jongen uit de keel wordt gepikt. Vandaar de naam voor iemand die bezig is met broedende duiven. De voedingswaarde van duivenmelk is vrijwel hetzelfde als de melk van zoogdieren. Stichting Santpoort najaar 2018 Foto: F. van der Horst Foto: T. Joosten

De Zandpoort | 2018 | | pagina 53