Henriëtte de Clercq-Teding van Berkhout Jonkvrouwe Henriëtte Teding van Berkhout werd in 1853 geboren in Haarlem. In 1876 trouwde ze met Willem de Clercq. Willem was rentmeester van de landbouwbe drijven van de familie de Clercq en van andere grondei genaren in de nieuwe droogmakerijen zoals de Haar lemmermeer en in Spaarnwoude. Het paar betrok een klein huisje op de voormalige ble- kerij Zorgvrij bij het park bij Spaarnberg. Daar bleven ze niet lang wonen, via Halfweg kwamen ze in Haarlem terecht. Toen haar twee kinderen groter werden, ging Henriëtte zich bezighouden met liefdadigheidswerk, zo als gebruikelijk voor dames van haar stand. Dat stelde wel iets voor: ze nam zitting in allerlei besturen en werd huisbezoekster van de vereniging 'Liefdadigheid naar Vermogen'. Blijkbaar raakte zij ook steeds meer geïnte resseerd in de vrouwenkwestie, want in 1897 werd zij presidente van het Haarlemse comité voor de organi satie van de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenar beid in Den Haag. In 1898 werd zij lid van de Haarlemse afdeling van de in dat jaar opgerichte Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. In 1899 keerden Willem en Henriëtte terug naar Sant poort. Ze hadden een huis laten bouwen op het terrein van Zorgvrij. In 1912 overleed Willem. Henriëtte bleef ook in haar Santpoortse jaren actief in de vrouwenbewe ging. In 1913 werd zij lid van de Afdeeling Bloemendaal van de Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht (of zij al bij de splitsing in 1907gekozen had voor de Bond is niet bekend). In hetzelfde jaar bezocht zij verschillende malen de Tentoonstelling de Vrouw 1813-1913. Na het uit breken van de Wereldoorlog was zij, net als veel andere actieve vrouwen, betrokken bij initiatieven ter bevor dering van de vrede. In 1915 raakte Henriëtte intens bevriend met het echtpaar van den Bergh van Eysin- ga-Elias. Via hen kwam zij in aanraking met ethisch-ra- dicaalgezinde kringen. Naast de activiteiten voor de Bond voor Vrouwenkiesrecht Afdeeling Santpoort bleef zij - ook bestuurlijk - actief in vele maatschappelijke en kerkelijke organisaties en instellingen. In 1921 verkocht ze Zorgvrij en verhuisde naar Bloemendaal. In 1938 is Henriëtte de Clercq overleden. Henriëtte de Clercq-Teding van Berkhout. Ca. 1895 ting van een Afdeeling Bloemendaal van de Bond. Ook Santpoortse vrouwen werden lid. Mevrouw Weerts-Druyvestein, de vrouw van de burgemeester van Velsen, was korte tijd voorzitter.6 Onder de leden bevon den zich meer bekende vrouwen uit Santpoort: mej. J.L. Enschedé, mw. Verweij-Bienfait (achter haar naam staat vermeld: The Briars; de naam van haar huis aan de Vinken baan).7 Overigens komen we beide dames later niet meer tegen, dus waarschijnlijk zijn ze niet heel actief geweest. De Afdeeling begon met 25 leden en dit leden tal nam toe tot 125 leden in 1915. Onder hen was een aanzienlijk aantal leden uit Santpoort en om geving, want toen in 1915 een afdeling in Santpoort opgericht werd, lieten 57 leden zich uitschrijven.8 In het Haarlem's Dagblad, het Bloemendaals Weekblad Collectie Stichting Familiearchief De Clercq 6 J.C.A. Weerts was van augustus 1892 tot mei 1910 burgemeester van Velsen. 7 Johanna Louiza Enschedé was de dochter van J.C. Enschedé, van 1853 - 1892 burgemeester van Velsen. Zij woonde in het huis Vlugtho- ven, Hoofdstraat 236. Jacqueline Verwey-Bienfait was getrouwd met Cornelis Verwey, de broer van Albert Verwey. De schilder Kees Verwey was een zoon van het echtpaar. Het huis The Briars aan de Vinkenbaan 22 was aan het begin van de vorige eeuw een druk cultureel trefpunt.. 8 Het is onbekend of al deze leden overstapten naar de Afdeeling Santpoort. 5 Stichting Santpoort najaar 2018

De Zandpoort | 2018 | | pagina 7