Afb. 8) Deze afbeelding zal gemaakt zijn rond 1920. Links zien we een woonge deelte dat behoord heeft tot de oude bebouwing van de blekerij Op de boven verdieping is een raam aangebracht met 12 ruiten: deze waren gebruikelijk in de periode 1780-1825. Daar voor een bedrijfsgebouwtje, tussen dit gebouwtje en het woongedeelte bevindt zich een smalle doorgang. Rechts naast het oude woongedeelte het woon huis uit de periode 1908- 1915. Daarop een klokkenstoeltje met een luidklokje, dat gebruikt zal zijn voor het aangeven van bepaalde tijden op de wasserij. De gebouwen zijn zwaar begroeid met klimop. Daarvoor de tuin met een siervaas en beeld. Achter het oude woongedeelte zijn de twee bomen te zien die worden weergegeven op de afbeelding op pagina 11, voor het oude woongedeelte. Achter het woonhuis uit periode 1908-1915 is nog net het zadeldak te zien van de bebouwing uit de 17e of 18e eeuw. De foto is gemaakt van uit het oosten vanaf de oever van de Jan Gijsenvaart. In die tijd werd de blekerij gedreven door de gebroeders Theo- dorus Johannes enJohannes Josephus Thomas Klauwers. Afb. 9) Deze afbeelding is gemaakt van de plaats die beschreven is bij de vorige afbeelding. De foto zal gemaakt zijn kort na 1928. In 1928 werd de westelijke bebouwing op Midden vaart namelijk voor een groot gedeelte gesloopt om plaats te maken voor een drie verdiepingen hoog bedrijfsgebouw. De tuinaanleg is gewijzigd. In het woongedeelte uit de 19e eeuw zijn duidelijk de openslaande deuren en het schuifraam te herkennen, die bij de bouwstijl uit de tweede helft van de 19e eeuw behoren. Het kleine bedrijfsgebouw ten oosten van de woningen is nog niet gesloopt. Tussen de daken van de woningen is nog net het dak te zien van het in 1928 gestichte bedrijfsgebouw. Niet lang na het maken van deze foto zijn ook de woningen en het kleine bedrijfs gebouwtje ten oosten van de woonbebouwing gesloopt om plaats te maken voor een groot en gerieflijk woonhuis met twee verdiepingen en gedekt door een plat dak. Tegen de voorgevel werd een grote serre gebouwd. Stichting Santpoort najaar 2019 -^v.sKv 13

De Zandpoort | 2019 | | pagina 15