De Dorpskerk te Santpoort. Frederik Willem Nicolaas Hugenholtz (1839-1900Predikant van de Nederlands Hervormde kerk in Santpoort van 1875 1885. Bron: www.hugenholtz.net kerkje, waar een vriend van hem het domineesambt be kleedde, zelf een inzegeningsbewijs voor mij te creëren. Bij deze wonderlijke plechtigheid in de heerlijke mei maand, tussen de boeren van de omgeving, waren we allebei ontroerd."2 In Lebensrückblick lijkt het of er één bijeenkomst was, namelijk de inzegening door Gillot. Maar uit de Hande lingen van de Kerkraad der Hervormde Gemeente van Zandpoort blijkt dat er twee bijeenkomsten waren. Op zaterdag 22 mei werd zij als lidmaat van de Nederlands Hervormde kerk aangenomen; op zondag 23 mei werd dit openlijk bevestigd in de bijzondere dienst met Gillot. Zo principieel bleek Lou dus niet, ze had in Sint-Petersburg haar geloof niet willen huichelen, maar voor haar toe komst bleek ze toch tot veel bereid. In de kerkdienst op zondag sprak Gillot als slotzin de woorden van Jesaja 43:1: "Wees niet bang, want ik heb je uitverkoren, ik heb je bij je naam geroepen: je bent de mijne". Volgens sommigen vond dit plaats na de dienst toen de 'boeren' de kerk uit waren. Ze knielde voor Gillot en legde de gelofte af. Het leek wel een trouwbelofte met 2 Lou Andreas-Salomé, Terugblik op mijn leven, hoofdlijnen van enkele persoonlijke herinneringen. bez. door E. Pfeiffer. (Amsterdam, 1979) 30-31 haar moeder als getuige. Lou schrijft zelf dat ze blij was dat haar moeder niets van de 'Hollandse lasterpraat' ver stond. In een later werk beschreef Lou de omgeving van de Dorpskerk als een idylle: "Het loof om de kleine kerk had groene en bruine knoppen. Een venster stond open. Een vink zat in het venster en aandachtig luisterend, liet hij luid zijn lange, vragende triller in de stilte van de kerk ho ren."3 (vert. A.K) Kennismaking met eigentijdse filosofen: Fried- rich Nietzsche en Paul Rée Van 1880 tot 1881 studeerde Lou in Zürich. Vanwege haar gezondheid vertrok zij vervolgens samen met haar moe der naar Rome. Daar ontwikkelde zich een intensieve vriendschap met de jonge filosoof Paul Rée en via hem met Friedrich Nietzsche. Ze voerden urenlange gesprek ken. Deze gesprekken gebruikte Lou later in romans en in 3 Kerstin Decker, Lou Andreas-Salomé. Der bittersüsse Funke Ich (Berlin, 2012) 43 citaat uit Lou Salomé, Göttesschöpfung, 150. Kerk te SANTPOORT. Photo. Jos. Nuss, Amsterdam. Bron: Beeldbank Noord Hollands Archief najaar 2019 Stichting Santpoort 20

De Zandpoort | 2019 | | pagina 22