Op 14 juni 1887 vond het burgerlijk huwelijk van Lou Sa lomé en Friedrich Andreas plaats in Berlijn-Tempelhof. Voor het kerkelijk huwelijk wilde zij weer naar Santpoort! Lou wilde dat haar huwelijk ingezegend werd door Gil- lot. Gillot weigerde aanvankelijk, maar toen zij dreigde naar Sint-Petersburg te komen, waar hij, als predikant bij wie zij belijdenis had gedaan, haar zou moeten trouwen, koos hij voor Santpoort. De gang van zaken rond het huwelijk is enigszins ondui delijk. Dominee Hugenholtz was in 1885 vertrokken naar de Verenigde Staten en was in mei 1886 opgevolgd door J. van Loenen Martinet. Deze heeft bij de plechtigheid op 20 juni 1887 geen rol gespeeld. Ze waren met z'n drieën, dominee Gillot, Lou Salomé en Andreas. Lou zou de on derdelen van de plechtigheid precies voorbereid hebben. Kerstin Decker schrijft in haar biografie over Salomé dat er niets is overgeleverd van de woorden van Gillot. Ze vertelt verder dat het bruidspaar in reiskleding voor het altaar stond. "Die Santpoorter reden...", dus: de Sant poorters praten erover. Dat zou goed kunnen, maar hoe zij dat weet is onduidelijk. De verlovingsfoto van Lou Salomé en Friedrich Carl Andreas (1886) In Lebensrückblick heeft Lou Salomé zelf niet over de gang van zaken rond haar huwelijk geschreven. Ook in het archief van de Hervormde Kerk in Santpoort is niets over de huwelijksinzegening in Santpoort te vinden. In het Register van kerkelijke ingezegende huwelijken 1845 tot 1920 zijn de bladzijden met de jaren 1886 tot 1888 leeg of bevatten slechts onduidelijke krabbels. Voor 1887 staat geen enkel huwelijk genoteerd. Het verhaal rond het huwelijk van Lou en Andreas is helemaal gebaseerd op wat latere biografen erover schrijven, die overigens wel archiefmateriaal en documentatie als dagboekaan tekeningen ter beschikking hadden. Relaties Lou en Friedrich Andreas zijn 43 jaar getrouwd geweest. Het was geen gelukkig huwelijk. Bij aanvang had Lou be paald dat er van lichamelijke liefde geen sprake zou zijn. Tijdens haar huwelijk had Lou vele intensieve vriend schappen en liefdesrelaties. Zij was zeer reislustig en was weken en regelmatig maanden van huis. De liefdes relaties duurden nooit lang. Soms na maanden, soms na enkele jaren maakte zij er een einde aan. Een belangrijke relatie, voor beiden, was de liefde tussen Lou en de dichter Rainer Maria Rilke. Toen zij elkaar ontmoetten in 1897 was Lou 36 en hij 21 jaar. Tot hun breuk in 1901 heeft Rilke veel liefdesgedich ten geschreven, allemaal voor Lou. Zij zijn hun hele leven bevriend gebleven. In 1928 heeft Lou een boek over Rilke gepubliceerd, dat nog steeds van belang is. In 1903 werd Friedrich Andreas hoogleraar West-Aziati sche talen in Göttingen en verhuisde het paar van Berlijn naar een prachtig huis in Hainberg dat uitkeek over de stad. Rainer Maria Rilke (1875-1926) was één van de belangrijkste lyrische dichters in de Duitse taal. Daarnaast schreef hij verhalen, essays en een roman. najaar 2019 Stichting Santpoort 22

De Zandpoort | 2019 | | pagina 24