In de jaren '50 en '60 was het de gewoonte, dat pastora le zorgers bij de patiënten na hun opname in het PZ op bezoek gingen. Immers: zij behoorden immers tot de ker kelijke gemeente van Santpoort of Bloemendaal. Bij hun opname werd gevraagd naar hun kerkelijke gezindte, die dan weer werd doorgegeven aan het betreffende kerk genootschap. Het betrof dus in principe "huisbezoeken" net als bij de andere gemeenteleden of parochianen. De jaren '70 en '80 vereisen een andere aanpak. Zoektocht Mogelijk hebben de pastores de periode van de jaren '70 met haar maatschappelijke ontwikkelingen in het PZ, die leidden tot meeveranderende inzichten, andere behan delingsmethoden en herziening van de pastorale zorg, als verwarrend ervaren en geen duidelijke lijn kunnen ontdekken. Uit de notulen blijkt, dat zij soms als op de tast zich een weg zochten in een mistig, braakliggend landschap. Sommigen beginnen zich maar te introduceren door na toestemming een aantal malen aan te schuiven bij de psm: patiënt staff meeting, een afdelingsbespreking over de stand van zaken wat betreft patiënten en hun behan delingstraject, zodat zowel patiënten als staf hen kunnen leren kennen en eventueel een beroep op hen zouden kunnen doen. den, vergezeld van oude bekende liederen. Daarna ge bed en koffie. Maar het kan ook voorkomen, dat patiënten komen met vragen over religieuze onderwerpen als leven en dood, hiernamaals, het bestaan van God, hel, hemel, duivel, demonen, bijgeloof, fatalisme, vergeving, doop, erva ringen met de kerk, homofilie, transcendente meditatie, schepping, evolutie, ziekte en genezing. Achterliggende gedachte bij de oprichting van gespreks groepen is, dat de pastor via deze groepsactiviteiten een wat meer vertrouwde figuur kan worden, wat het voor de patiënten die behoefte hebben aan individueel contact, minder moeilijk maakt hem daarover aan te spreken. Gemiddelde grootte van de gespreksgroepen: 5 tot 15 personen. Druppelsgewijs komen van afdelingen aanvragen voor individuele gesprekken binnen. Een deel van deze con tacten en vragen komt waarschijnlijk voort uit de kerk diensten, ontmoetingen in Musis Sacrum en door ge sprekken van patiënten onderling. Soms valt een gespreksgroep uiteen, omdat bepaalde patiënten op het betreffende uur opeens een andere ver plichte activiteit hebben - bij verplaatsing van het praa tuur doet zich na een paar weken hetzelfde probleem voor-of plotseling worden overgeplaatst. Kwetsbaar Het pakket notulen bevat enkele werkverslagen: een deels persoonlijke terugblik van een van de pastores op het afgelopen jaar. Daarin stelt men zich soms kwetsbaar op wat betreft de zoektocht naar de juiste pastorale zorg. Een van hen schrijft eind 1977: "In de week na mijn entree had ik een gesprek met genees heer-directeur dr. Houwink. Daarna kennis gemaakt met de behandelteams van hoofdafdeling I (Brederode- kliniek) en IV (West-Friesland). De ontvangst was zonder uitzondering prettig en tegemoetkomend, al werd ik hier en daar stevig aan de tand gevoeld. Er bleek veel ondui delijkheid te bestaan over wat een pastor in een psychi atrische inrichting nu eigenlijk komt doen en in welke verhouding zijn werk moet worden gezien tot dat van de behandelteams en de verpleegkundigen. Ook bleek voor velen onduidelijk hoe het werk van de pastor nu eigenlijk organisatorisch ligt. Het oprichten van gespreksgroepen op diverse afdelin gen lijkt in een behoefte te voorzien: "Praatuur met de dominee". Daarin kan een (bijbel)verhaal verteld wor- Spreuk aan de buitenzijde van de Adventskerk, aangebracht na een restauratie, 2019 (Foto: Jos Dtekstra) 37 Stichting Santpoort najaar 2019

De Zandpoort | 2019 | | pagina 39