Theo Cremer jr. (J.T. Cremer, 1902-1979) en de Deli Maatschappij Theo Cremer jr. is de kleinzoon van Jacob Theodoor Cremer (zie kader op vorige bladzij) Zijn vader Herbert is van 1916 tot 1950 werkzaam ais president-directeur van N.V Deii Maatschappij. Theo begint zijn werkzame ieven in 1928 ais tabakshandelaar bij de firma Harkema in Amsterdam. In 1938 gaat hij werken voor de Deii Maatschappij. Een jaar iater, in 1939 wordt hij iuitenant-koionei in het Nederiandse ieger. Ais hij ais miiitair wordt uitgezonden naar Nederiands-In- dië, neemt hij, gezien de onzekere poiitieke situatie in Nederiand, zijn gezin mee naar Sumatra. Vanuit Indië wordt hij naar Amerika gestuurd met de opdracht daar behuipzaam te zijn bij het regeien van de Oost-Indische Zaken. Zijn gezin gaat met hem mee naar New York. Theo heeft voor zijn vertrek uit Indië scheepsiadingen rubber ingescheept ais bijdrage voor de ooriogsvoering. Ook koopt hij viak voor de invasie door Japan in 1942 voidoende tabaksdekbiaden voor de sigarenindustrie in om de ooriog door te kunnen komen. Na zijn aankomst in New York houdt hij de Deii Maatschappij draaiende door de Amerika Sumatra Tabaks Corporatie, een van de grootste tabaksdekbiadenproducenten in Amerika, aan te kopen. Na de ooriog in 1945 vestigt Theo zich definitief met zijn gezin in Amerika. Twee keer per jaar komt hij naar Nederiand voor zaken. Tijdens de Tweede Wereidooriogzijn depiantagessterk verwaarioosd. Na de ooriog behoudt de Deii in Indië ai haar piantages en eigendommen en kan de wederopbouw van de rubber en tabaksteeit beginnen. In 1950 voigt Theo zijn vader Herbert Cremer ais president-directeur van de Deii Maatschappij op. Hij is afwisseiend werkzaam in de VS en op het kantoor van de Deii in Amsterdam. Hij bekieedt de functie tot 1968. Ais Soekarno in 1957aiie bedrijven van de Deii natio- naiiseert, gaat Theo verder met wat er in de Verenig de Staten en andere ianden is overgebieven van de maatschappij; daarnaast start hij een aantai nieuwe ondernemingen in Amerika, Singapore en Itaiië. In 1959 gaat de Deii samen met het bedrijf Homogenized Tobacco Leaf (HTL) dat ook actief is in thee en rubber. De Deii wordt hiermee een internationaai bedrijf. In 1986 wordt Deii-HTL overgenomen door de Ameri kaanse Universai Leaf Company met het hoofdkantoor in Richmond in de staat Virginia. Het bedrijf houdt zich bezig met tabak, thee, suiker en zonnebioemzaden. De piantages iiggen verspreid over de heie wereid, onder meer in Indonesië, Sri Lanka, Verenigde Staten en Ecuador. De cirkei is rond ais in 2006 het deei van Universai dat zich bezighoudt met tabak gereiateerde zaken, weer een zeifstandig Nederiands bedrijf wordt onder de naam Deii, gevestigd in een oud omgebouwd tabaks veem van de Deii Maatschappij in Rotterdam. Een jonge Jacob Theodoor Cremer jr. met zijn vader Herbert Cremer, moeder Wiiheimine Adriane Cremer-van Marken en zusje Henriëtte Cremer. Stichting Santpoort najaar 2019 Bron: Coiiectie Merkelbach, Stadsarchief Amsterdam 45

De Zandpoort | 2019 | | pagina 47