Henk van Roozendaal, die zijn vader Harmen als bedrijfslei der is opgevolgd en een medewerkster, die ook wel "Moeke" wordt genoemd. Zij is jarenlang een vaste kracht in het De algehele leiding op de kwekerij is in handen van de heer Harmen van Roosendaal. Zijn vader is als tuinman in dienst van Herbert Cremer, die het landgoed bewoont na het overlijden van zijn vader. Na zijn opleiding aan de Landbouwhogeschool in Wageningen is Harmen vol doende gekwalificeerd om het experiment in Santpoort te begeleiden. Later volgt zijn zoon Henk hem op; deze is vanaf zijn jeugd werkzaam bij zijn vader en heeft het werk in de praktijk geleerd. worden de bloemen opengeritst, het zaad wordt eruit gehaald en in plastic bakjes of zakjes gedaan. Op die ma nier blijft het zaad droog en behoudt het zijn kwaliteit. De plastic zakjes en bakjes gaan in de koelcel. Ook wordt apart stuifmeel gewonnen, dat wordt gebruikt voor het kruisen en veredelen. Het werken in de kwekerij is precisiewerk. Voor het winnen van het tabakszaad wordt op het zo merseizoen gemikt. Het is dan voldoende warm voor de planten om zich goed te kunnen ontwikkelen. Nog een belangrijke reden is, dat er dan volop scholieren zijn, die in de vakantie graag een centje willen bijverdienen. Met name de meisjes van de middelbare scholen doen dit precisiewerk met grote handigheid. In de schoolva kanties werken er vaak huisvrouwen uit Velsen en Haar lem om wat bij te verdienen. Werkschuur met doorgang naar de aangebouwde kas en de koelkast(en). Aan het plafond de warmwaterbuizen voor de verwarming van de drie kassen. Het kweekproces Allereerst wordt het zelf gewonnen zaad van de beste planten uitgezaaid in bakken. Zo gauw de zaadjes zijn ontkiemd, worden ze overgeplant in kleine kartonnen potjes, de zg. Jiffy-potjes. Als ze groot genoeg zijn, wor den ze van daaruit overgeplant in speciale grond. Soms gaan de planten in blikken, die zijn gebruikt voor inge maakte zure bommen, om de groei van de bladeren te remmen. Het gaat namelijk niet om de bladeren, maar om de bloemen. Voor het overplanten worden bekwame tuinders aangetrokken. Als de plant in bloei staat worden de bloemen geplukt net vóór ze openspringen. Met een soort "tornmesje" Werkruimte met wasbakken en de afgeschotte stookruimte. Om besmetting van de zaden met andere stoffen te voorko men moet er altijd met schone handen worden gewerkt. Dus heel vaak handen wassen is het devies. 47 Stichting Santpoort najaar 2019 bedrijf. Bron: Archieffam. van Roozendaal Bron: Archieffam. Godthelp-Klap Bron: Archieffam. Godthelp-Klap

De Zandpoort | 2019 | | pagina 49