De onttakelde kas met nog zichtbaar de zaadbakken en de ruimte voor dejongeplantjes in jiffypotjes. Brand Op 13 september 1967 breekt een brand uit. Het bedrijf ontsnapt aan een algehele vernietiging. De plastic kas, waarin wordt geëxperimenteerd is zo zwaar bescha digd, dat het de vraag is of het experiment kan worden voortgezet. De kwetsbare planten zijn te lang aan de kou blootgesteld en dat is in de regel fataal voor de verdere ontwikkeling. Gelukkig is de grote glazen kas maar licht beschadigd. Uiteindelijk worden er drie grotere nieuwe kassen teruggebouwd en kan het bedrijf weer verder. In 1990 stopt het bedrijf in Santpoort. De teelt wordt ver plaatst naar Assisi in Umbrië, waar de tabaksverwerken- de industrie van de Deli in Italië is gevestigd. Het klimaat is er geschikter en er is meer ruimte voor de tabaksteelt. In Santpoort worden de werkschuur en de kassen aan hun lot overgelaten. Ze liggen er binnen een paar jaar verwaarloosd bij. Uiteindelijk stoot de Universal Leaf To bacco Corporation, die op dat moment in veertig landen actief is, de kleine vestiging in Santpoort af. De kassen worden afgebroken en de werkruimte wordt verbouwd tot huis. Met dank aan mevr. Van Roosendaal en Godthelp voor hetfotomateriaal uit hun privécollecties Bronnen Hartendorf, G. e.a., Duin en Kruidberg. Honderd jaar buitenplaats en Het duingebied van de familie Cremer (Haarlem, 1998). De Zandpoort nr. 31 (2017) Diekstra, J. 'Kennemergaarde, een statige villa tussen hoge bomen', De Zandpoort nr 26 (2013) 5-12. Landgoed Duin en Kruidberg, Integraal Plan opgesteld in opdracht van ABN-AMRO Bank (2007). Schama, S. Overvloed en onbehagen (Amsterdam, 1987) Waal, R. van, Richtlijnen voor een ontwikkelingsplan voor de Oostkust van Sumatra (dissertatie Wagenin- gen, 1959). Wikipedia: 'tabak', 'tabaksteelt', 'Deli Maatschappij', 'Jacob Theodoor Cremer'. Interview met Mevr. van Roosendaal-Struylaart, echt genote van Henk van Roosendaal. Interview met Mevr. Godthelp-Klap, huidige eigenaar van tot woonhuis verbouwde werkschuur. Het huidige woonhuis 49 Stichting Santpoort I najaar 2019 Bron: Archief fam. Godthelp-Klap Bron: Archief fam. Godthelp-Klap

De Zandpoort | 2019 | | pagina 51