Blekerij Uitvlugt Jan Morren Inleiding1 Gesticht door een zuiderling De blekerij Uitvlugt lag op de plaats van de Mellonahof aan de Bloemendaalsestraatweg in Santpoort-Zuid. Uit- vlugt is aanvankelijk een garenblekerij geweest, maar werd in de achttiende eeuw een kleerblekerij, liggend aan de Jan Gijsenvaart die evenwijdig liep met de Bloe- mendaalsestraatweg (vanouds Heerenwech). De blekerij bleef een zelfstandige blekerij totdat de deze in 1771 sa mengevoegd werd met de blekerij Watervloed. In dit verhaal wordt de geschiedenis van Uitvlugt verteld en wat er met het grondgebied gebeurde na het ophef- fen van de blekerij. De geschiedenis van blekerij Water vloed is gepubliceerd in “De Zandpoort” van 2010. Een aanvulling hierop vindt u in deze uitgave. rijen aan de vaart. Uit het vervolg van de geschiedenis weten we dat de blekerij die hij gebruikt, later bekend wordt als blekerij Uitvlugt. Hij is alleen de eigenaar van de opstallen op de blekerij; de grond is dus onder meer in eigendom van Pieter van Blanckevoort. Joost Jans is mogelijk in de Tachtigjarige Oorlog één van de geloofs- Het oudste gegeven van Uitvlugt dateert uit 1612. In dat jaar verkoopt de lasthebber en procuratiehouder Pieter Van Blanckenvoort, een vierde part dat hij bezit in de Jan Gijsenvaart en de vier blekerijen die toen aan de vaart la gen. Bij de verkoop wordt Joost Verstrate, ook genoemd De garenblekerij Uitvlugt in 1715. De blekerij met letter i is de kleerble- kerij Uitvlugt, de blekerij met letter f Garenvreugd en de blekerij met Joost Jans, vermeld als gebruiker van een van de bleke- de letter h Watervloed. J. Morren, naar de kaart van Antony van Velsen. Origineel Noord-Hollands Archief, Haarlem. Lbe'9 U r± Stichting Santpoort najaar 2020 23 1 Bovenstaand artikel is een door Jos Diekstra bewerkte ingekorte weergave. De integrale versie met bronvermelding is te vinden op de website van de Stichting Santpoort. Tt 5 Droog W. Droog berg e -e 2^,-T f

De Zandpoort | 2020 | | pagina 24