Santpoorts Belang, een succesverhaal Annette Koster Het begin In het lustrumboekje ter gelegenheid van twintig jaar Santpoorts Belang beschreef Connie Wigman hoe eind jaren zeventig van de vorige eeuw Ben Wellink, de wijk agent in Santpoort-Zuid, tegen haar zei: Aan de Bloemendaalse Straatweg in Santpoort-Zuid staat, enigszins verscholen achter de Brederode Dalton school, het Brederode Huys, het onderkomen van de Vereniging Santpoorts Belang. In 1980 is deze vereniging opgericht door enkele inwoners van Santpoort-Zuid. Tegenwoordig is er veel aandacht voor initiatieven vanuit de samenleving, waarbij inwoners proberen in hun dorp of wijk de gemeenschap te versterken door bijvoorbeeld een dorpscafé of een gemeenschapshuis op te richten. In Santpoort-Zuid werd veertig jaar geleden zo’n initiatief genomen en is de vereniging Santpoorts Belang al de cennia lang een centraal ontmoetingspunt. Hoe is de vereniging ontstaan en welke ontwikkeling heeft zij doorgemaakt? Ben en Connie vroegen er wat mensen bij: Els van Heer- de, Jo Witteman en Wim van der Maat. Dit clubje ging brainstormen thuis en in het café Het Paard van Velsen aan de Zinneveltlaan. Na nog enkele mensen uit het dorp erbij betrokken te hebben, werd een werk groep opgericht: ‘Belangen Bundeling Santpoort-Zuid’. Deze organiseerde een enquête onder winkeliers, vereni gingsbesturen en stichtingen van Santpoort-Zuid. Hier kwam onder andere de behoefte uit naar voren aan een ontmoetingscentrum. Op een informatieavond op 1 fe bruari 1978 in de ‘Duinpan’ aan de Willem de Zwijgerlaan besloot men dat er een vereniging moest komen met als doel het maatschappelijk en cultureel welzijn te bevor deren en de ontwikkeling van activiteiten te stimuleren. De officiële oprichting van deze Vereniging Santpoorts Belang met vaststelling van de statuten vond plaats op 16 juni 1978 bij de plaatselijke notaris Eric Boeser. Het idee was om een overkoepelend orgaan te vormen voor alle organisaties en instellingen die werkzaam waren in het maatschappelijk of cultureel belang in Santpoort-Zuid èn Santpoort-Noord. Door Santpoort-Noord erbij te betrekken hoopte men dat ook verenigingen uit Sant- poort-Noord in de toekomst zich zouden aansluiten. Omdat de bedoeling was de verschillende belangen te bundelen, koos men voor de naam Santpoorts Belang. Later waren sommigen niet blij met deze naam, maar men wist geen goed alternatief en de naam was gaande weg ingeburgerd. Er was nu wel een vereniging, maar er gebeurde niets. Het werkte niet, dit was ook de conclusie van de initia tiefnemers. Vooral ook van de drie vrouwen, Els, Jo en Connie, die elkaar ontmoetten bij supermarkt Kijkgrijp. Wat te doen? Er volgden gesprekken met de gemeente en de Stichting Samenlevingsopbouw Velsen (Stisa). Toen ging het balletje rollen: in november 1979 werd een eerste ‘contactblad’ verspreid: ‘Rond de Duivelssteen’. Wijkagent Ben Wellink speelde een belangrijke rol bij de oprichting van Santpoorts Belang. Van 1976 tot 1987 was hij wijkagent in Santpoort-Zuid. In 1987 werd tot verdriet en verontwaardiging van velen het ‘instituut wijkagent’ afgeschaft- Fotoarchief Santpoorts Belang “Connie, jullie hebben zo’n mooi dorp, het is er goed wonen, rustiggroenveel te doen op sportge bied. Maar ik ben toevallig niet sportief, dan kan je hier alleen maar wandelen en op een bankje uitrus ten bij de Kijkgrijp (supermarkt, nu de Dekamarkt, A.K.). Doen jullie daar eens wat aan1 najaar 2020 Stichting Santpoort 34 1 Herinnering Connie Wigman in Boelens, E. e.a., 20 jaar Lustrum boekje (IJmuiden, okt.2000) 4. De Kijkgrijp was de supermarkt op de plek van de oude Dekamarkt.

De Zandpoort | 2020 | | pagina 35