Blekersduin, meer dan tobben alleen Wim Bosman Zandhonger in de beschermende luwte Overzicht van de bouwput van de parkeergarage onder het Dekamarkt complex, juni 2018. Blekerijen in Santpoort. Vrijwel iedere inwoner van het dorpenkoppel heeft er weleens iets over gelezen of ge hoord. Met name Santpoort-Zuid was ooit een compleet ingericht blekerijenlandschap. En ook al is het merendeel daarvan nu zo’n tien generaties geleden verloren gegaan, nog steeds wordt de ruimtelijke hoofdstructuur bepaald door de voormalige bleeknijverheid en de zandafgraving die eraan ten grondslag ligt. Om de toenmalige situatie helder voor de geest te halen, kunnen we gelukkig te ruggrijpen op meerdere publicaties, zoals een samen vattend overzicht van Joke van der Aar en Siebe Rolle1, op nauwgezette wijze nader ingevuld door Jan Morren, veelal in eerdere edities van De Zandpoort. Maar er is nog een andere, heel informatieve bron be schikbaar, een bron die dagelijks heel dichtbij is: de bo- Het gebied dat tegenwoordig bekend staat als Blekers- duin en dat wordt gedomineerd door de Dekamarkt, is omgeven door de Brederodeschool, Vinkenbaan, Mel- lonahof (het voormalige Mellona) en de bebouwing aan de Bloemendaalsestraatweg. In het recente verleden is het benut voor onder meer tuinbouw, het kweken van bloemen én onderwijzers, als tuincentrum en parkeer plaats. Het terrein staat al tientallen jaren in de belang stelling van (bouw)ruimtezoekende bedrijven en instan ties, waaronder de gemeente. Was het tot voor kort een dat archief van opeengestapelde landschappen. Neem nu de parkeerkelder onder de nieuwe Dekamarkt. nog tamelijk open terrein en zo’n beetje als laatste aan de beurt om rigoureus te worden bebouwd, kort na de Mid deleeuwen was het juist de voorloper in het proces van landschappelijke veranderingen. In de eerste helft van de zestiende eeuw viel dit visueel zo aantrekkelijk glooiende landschap namelijk ten prooi aan zandhonger. De nabije stad aan de veelal modderige Spaarneoevers had grote dem direct onder onze voeten. En die bodem blijkt niet alleen een bewaarplaats die toont wat er is overgebleven van het blekerijlandschap, maar laat zelfs zien hoe vanaf het prille begin dit deel van Velsen landschappelijk tot stand is gekomen. Graaf een gat en je belandt meteen in 1 Aar, J.A. van der, Rolle, S. Santpoort, twee dorpen in de schaduw van Brederode (Haarlem, 1991) Foto: Wim Bosman Stichting Santpoort najaar 2020 47

De Zandpoort | 2020 | | pagina 48