hH O «Si ÊaH Logen Voorspoelen Voor het bereiken van dit doel waren achtereenvolgens de volgende handelingen noodzakelijk. Het aangeleverde linnen was doorgaans vuil door de smeer en roet van de weefgetouwen, natuurlijke vetten en kleurstoffen en door voorafgaande bewerkingen. Daarom werd het uit elkaar gehaalde linnen in losse plooien in grote houten kuipen gelegd en met blote voe ten door blekersknechten ingetrapt in lauw water met zemelen of reeds gebruikte en daardoor verdunde loog. Daarna werd het uitgespoeld in stromend water. Vervolgens werd het lijnwaad uitgewrongen en ge droogd om het hiernavolgende loogbad niet te zeer te verdunnen. om de 75 cm afstand aan de zelfkant aan. Hiermee kon straks het lijnwaad op het land worden vastgezet met behulp van stekken (houten pinnen van ca 45 cm lengte). Het logen was het belangrijkste onderdeel van het bleek proces, maar ook de behandelingsfase met het grootste risico: door te sterk, te lang of te heet logen kon de vlasve zel worden aangetast. De bleker of zijn loogmeester hield hier dan ook zelf het toezicht op. Als grondstof voor het loogbad werd as gebruikt: het enige fabrieksgeheim van de bleker. Erg vuil linnen kon door het logen wel een der de aan gewicht verliezen. De koperen ketel om loog in te bereiden had een inhoud van ca. 800 liter en was ingemetseld in het blekersfor- nuis met een paar kleinere ketels. In deze fornuizen werd voornamelijk lange turf gestookt. Het loogmengsel werd hierin aan de kook gebracht. Dit fornuis werd alleen gebruikt voor het bereiden van loog, niet voor het logen van het lijnwaad zelf. Dat ge beurde in de loogkuipen, meestal vier in getal. Een loog- kuip was ongeveer 1.80 meter in doorsnee en even hoog. Er konden 180 stuks linnen van ca. 30 meter lengte in. De kuipen waren van naaldhout. Gezicht op bleekvelden in de duinen van Haarlem. Op de voorgrond wordt het linnen uitgelegd en gebleekt. Duidelijk zijn de stek ken te zien, die door de lussen zijn gestoken om het lijnwaad strak op het bleekveld te houden. Beeldbank Noord-Hollands Archief Stichting Santpoort najaar 2021 13

De Zandpoort | 2021 | | pagina 14