Het overlijden van mevrouw Wüste Identiteit Financiën najaar 2022 Stichting Santpoort 8 van de ‘Afdeeling’ konden de boeken gratis lenen. Er was ook een ‘volksbibliotheek’ in een lokaal van de Openbare Lagere school. In 1918 werden de bibliotheekjes samen gevoegd. Mevrouw Wüste liet speciaal voor deze ‘volks bibliotheek’ een kleine uitbouw aan de Bewaarschool maken. De leiding bleef in handen van mevrouw van Runnard. In 1918 kon iedereen voor 1 cent per week een boek lenen. De lezers konden kiezen uit zo’n 850 boeken. De stichting van de bewaarschool vond plaats vanuit Nederlands-Hervormde kring. De predikant F.W.N. Hu- genholtz was een van de voorvechters van de oprichting van de bewaarschool geweest. Olga Wüste-von Gotsch was lidmaat van deze kerk. Toen die afbrandde zat ze in het comité voor geldinzameling voor een nieuwe kerk. Ze schonk samen met anderen de preekstoel, het doophek en de lambrisering aan de nieuwe kerk. Ze koos echter welbewust niet voor een Nederlands-Hervormde be waarschool, maar bepaalde dat haar bewaarschool toe gankelijk moest zijn voor alle gezindten (en alle standen). Dit was bijzonder want het was de tijd van de zg. school strijd, het heftige conflict tussen de voorstanders van neutraal openbaar onderwijs (uitgaand van de gemeen te) en het, meestal protestantse of Rooms-katholieke, bijzonder onderwijs. De Bewaarschool van mevrouw Wüste was een zogeheten neutraal bijzondere school. Decennialang droeg mevrouw Wüste nagenoeg alle kos ten. De ouders moesten vijf cent per week schoolgeld be talen. In 1922 kwam er in Velsen een gemeentelijke veror dening voor bewaarscholen waarin eisen gesteld werden aan de salarissen van het onderwijzend personeel en het aantal leerkrachten in verhouding tot het aantal kinderen. De gemeente gaf subsidie aan bijzondere bewaarscholen die aan deze eisen voldeden. Ook de Bewaarschool van mevrouw Wüste ontving een substantiële gemeentelijke bijdrage. Deze varieerde van ruim 3500 gulden in 1923 tot ruim 4700 gulden voor 1931. Met behulp van deze subsi die kon de school blijven bestaan. De school voldeed niet helemaal aan de eisen van de gemeente: tot aan 1932 kreeg de school steeds een ontheffing voor het feit dat er geen tweede ‘helpster’ was. Maar verder was de kwaliteit in orde; als dat niet zo was, had de school een veel lager bedrag gekregen. Dit lot trof vier van de negen bijzondere bewaarscholen in Velsen. Een nadeel was dat er ook kinderen uit Schoten op de school zaten, elk jaar werd de subsidie daarom enigszins verlaagd. Velsen ging geen kinderen uit Schoten subsidi- eren! Overigens betrof dit maar een beperkt aantal kin deren. In 1924 overleed mevrouw Wüste. Ze had goed voor de school gezorgd, want bij testamentaire beschikking liet ze een kapitaal na aan een nieuwe stichting, die uit de rente een deel van de exploitatiekosten kon financieren. In het bestuur van de nieuwe Stichting Bewaar- en Naaischool “Spaarnberg”, had de erflaatster een aantal notabelen benoemd, de burgemeester van Velsen (toen de heer R. Rijkens), de predikant van de Nederlands-Hervormde Ge meente van Santpoort (Prof. Dr. G.A. van den Bergh van Eysinga), een armbezorger van de Rooms-Katholieken in Schoten (de heer P. J. Sintenie) en twee vooraanstaande dames uit Santpoort (Mej. J.G. Fontein - gezelschaps dame van mevrouw Wüste - en Mej. J. L. Enschedé, be woonster van Vlugthoven). Deze twee vrouwen waren zeer betrokken bij en actief in het sociale leven in Sant poort. De baronesse zorgde zo via haar testament dat de toegankelijkheid voor alle gezindten gewaarborgd bleef. Ook in de toespraken bij haar begrafenis werd benadrukt dat Olga Wüste-von Gotsch geen onderscheid maakte in kerkelijke richting, in links of rechts. spr. De openbare armoede heeft zij hel pen bestrijden, de stille armoede heeft zij helpen wegnemen. Maar bovenal zijn wij haar erkente lijk voor haar stichting: de Bewaar school te Santpoort, die een zegen voor het zuidelijk deel der gemeente is ge worden. Velen, die hier tegenwóordig zijn, zijn vervuld met groote dankbaar heid, maar spr. is overtuigd, dat er nog veel meer in den geest hier tegenwoor dig zijn, met rouw in het hart, maar met grooten dank voor wat mevr. Wüs te deed voor hun kroost. Waarderende woorden van burgemeester Rijkens op de begrafenis van Olga Wüste-von Gotsch. IJmuider Courant 16 januari 1924

De Zandpoort | 2022 | | pagina 10