Het einde van de Bewaarschool Hoe het verder ging.... herbergen. Bij het initiatief was onder andere mevrouw. J.v.d.Bergh van Eysinga betrokken wier man, G.A. v.d. Bergh van Eysinga in het bestuur van de stichting zat die tot sluiting van de Bewaarschool had besloten. Ook me vrouw Akkerman, voormalig hoofd van de Bewaarschool zat in het voorbereidend comité. Het lokaal werd ingericht met het schoolmeubilair en de inventaris van de oude Bewaarschool en de Vereni ging voor Volksonderwijs deed haar best voor financiële bijdragen uit de Santpoortse gemeenschap. De school voldeed inderdaad aan een behoefte, er stroomden aan meldingen binnen. En dan krijgt de geschiedenis ‘een eigenaardig verloop’ aldus het Haarlem’s Dagblad. Omdat de omstandighe den in de ‘school’ vrij primitief waren en er veel meer aan meldingen dan plekken waren, probeerde de Vereniging voor Volksonderwijs een echte school met een eigen ge bouw te realiseren. Maar het lukte niet om het benodig de gelden bijeen te sprokkelen. Toen kwam de ‘Stichting Toen in 1978 een deel van het gebouw ingericht werd als wijkbureau voor de gemeentepolitie ontdekte de Santpoortse wijkagent BW Wellink in een kast op zolder een aantal papie ren en foto’s die betrekking hadden op de Bewaarschool in de periode 1885-1931. Deze worden nu bewaard als het archief ‘BewaarschoolSpaarnberg’in het Noord-Hollands Archief. Er was nu geen bewaarschool meer, maar er waren wel kleuters. Al snel bleek dat de Bewaarschool node gemist werd. De Vereniging voor Volksonderwijs die zich fel ver zet had tegen de sluiting, nam al in december 1932 het initiatief om tot een oplossing te komen. In maart 1933 kreeg de vereniging van de gemeente de beschikking over één lokaal in de Openbare Lagere school F (de hui dige Bosbeekschool), dat veertig kleuters zou kunnen 6 Haarlem’s Dagblad 20 juni 1932 In de loop van 1931 zag de gemeente Velsen zich vanwege de economische crisis genoodzaakt om te bezuinigen. Het voorbereidend lager onderwijs of bewaarschoolon- derwijs was een van de eerste slachtoffers. Aanvan kelijk ging het om een gedeeltelijke bezuiniging, maar vervolgens werd vrijwel alle financiële steun voor het bewaarschoolonderwijs, ook voor de gemeentelijke be waarscholen ingetrokken. De gemeente deed dat met be zwaard hart: de waarde van het bewaarschoolonderwijs werd alom erkend. De meeste Velsense scholen wisten zich staande te houden, de bijzondere door ondersteu ning van particulieren, de openbare werden voortgezet door de Vereeniging voor Volksonderwijs (een vereniging die zich inzette voor de bevordering van het openbaar on derwijs). De scholen werden ook geholpen door collectes in de kerken en door bazars, die georganiseerd werden ten behoeve van het bewaarschoolonderwijs. De Stichting Bewaarschool ‘Spaarnberg’ trok echter al heel snel de stekker eruit. In januari 1932 werd aangekon- digd dat de school ging sluiten. Wel verbazingwekkend, omdat er in Santpoort-Dorp en -Station geen andere bewaarschool was. Het bestuur kondigde aan de school te willen verbouwen tot badhuis (zie het artikel elders in dit blad). Het zorgde voor veel commotie en ingezonden brieven in de krant. Men sprak van een ‘ondoordach te daad’. Een voormalige onderwijzeres van de school schreef: “Waar moeten de kinderen heen? De straat op? Verongelukken, verwilderen? Als ze op straat vies zijn ge worden, kan men ze meteen naar het badhuis sturen.”6 Maar het voorgenomen besluit werd werkelijkheid. Op 1 april 1932 sloot de Bewaarschool Spaarnberg, in de volks mond nog steeds de Bewaarschool van mevrouw Wüste, de deuren. Stichting Santpoort najaar 2022 9 Beeldbank Noord-Hollands Archief

De Zandpoort | 2022 | | pagina 11