Verenigingsleven als vanouds Verenigingsleven Aan alles komt een eind Oorlogsjaren en de naweeën In 1940 kunnen ouders met hun kind onder de 1 jaar in het badhuis bij de GG en GD kosteloos een prik tegen pokken halen. Badgasten wordt In datzelfde jaar opgeroepen zo vroeg mogelijk te komen baden met het oog op de verduiste ring. Uit berichtgeving blijkt, dat het badhuisbezoek in deze bezettingsjaren afneemt. Na de oorlog dient het badhuis een paar jaar als uitgif tepunt, waar inwoners in groepen (op de letters van het alfabet) nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen, tabak, versnaperingen, schoeisel en brandstof kunnen halen. In 1947 worden in de grote zaal ook af en toe films ver toond, bijvoorbeeld in de middaguren voor de school jeugd, op initiatief van de plaatselijke Oranjevereniging. En wat te denken van een door Vereniging voor Volks onderwijs afd. Santpoort georganiseerde Indische film avond, waar Kleur en Glorie onzer tropen op het film scherm tot leven komt. Van de zalen van het Badhuis Spaarnberg, zoals het ge hele gebouw nu wordt genoemd, bloeit het verenigings leven volop. Dorpsvereniging en VVV. Santpoort’s Bloei vergadert er regelmatig en organiseert zelfs in 1936 een buitengewoon concert, waarvan de opbrengst geschon ken zal worden aan de Commissie voor Schoolvoeding. Ook houdt deze vereniging zich in 1938 al bezig met het behoud van “De Sandhaes”. Vereniging voor Volksonderwijs, afdeling Santpoort be legt er eveneens haar halfjaarlijkse ledenvergaderingen en soms wordt er door deze vereniging een lezing gehou den, zoals op 22 november 1935 over Nieuw-Guinea. Eind jaren ’30 lijkt ook het Consultatiebureau voor Zuige lingen een plek in het badhuis gevonden te hebben. Landelijk gezien blijkt dat de Nederlander gemiddeld één keer per jaar naar het badhuis gaat en twee keer per jaar zwemt in zwembad of de zee. Daar moet wel de kantte kening bij geplaatst worden, dat in sommige delen van het land geen badinrichting te bekennen is. In Haarlem en omgeving, waar meer badhuizen zijn, brengt de inwoner gemiddeld 1,3 keer een bezoek aan een badinstelling en gaat hij bijna 4 keer zwemmen. Maar goed, de zee ligt in deze regio op fietsafstand. Begin jaren ’50 draait het verenigingsleven weer op volle toeren en zijn de zalen dagelijks gevuld. In 1952 bijvoor beeld zorgt de Commissie voor Ontspanning van Ouden van Dagen, Velsen, er voor dat de 'Santpoortse oudjes' op twee middagen een onderkomen vinden in een van de zalen van het badhuis. Er blijkt echter een gebrek aan spellen en lectuur, welk tekort via een oproep door de in woners van Santpoort snel wordt opgevuld. Schaakclub Santpoort viert haar derde lustrum in het badhuis. Er wordt 'schertsschaak' gespeeld, waarbij de spelers om beurten direct na een gongslag een zet moe ten doen. Een goochelaar laat zijn kunsten zien en er wor den voordrachten gehouden. In 1953 opent Vereniging 'Het Witte Kruis' een afdeling van Kleuterzorg, in feite een voortzetting van de zuige lingenzorg. Bloei en neergang van verenigingsleven en gebouwen gaan vaak gepaard met de beschikbaarheid van geld. In de jaren tot 1940 levert de exploitatie van het badhuis geen tekorten op. Tijdens de oorlogsjaren weet de ver eniging de exploitatie eveneens sluitend te krijgen door o.a. ontvangen vergoedingen voor vordering van het ge bouw ten behoeve van huisvesting van militairen. In de eerste jaren na de bevrijding kan men het hoofd ook nog boven water houden door inkomsten, ontvangen voor het opnieuw vorderen van het gebouw, ditmaal echter voor de distributiedienst. Helaas ontstaan begin jaren ’50 financiële problemen; het complex blijkt niet meer rendabel te krijgen en dat is op zich niet zo verwonderlijk. Zowel de toestand van het badhuis als de installatie zijn tijdens de oorlogsjaren door het achterwege blijven van regulier onderhoud sterk achteruitgegaan. Tel daarbij op het intensieve gebruik van het gebouw tijdens de bezettingsjaren, waardoor de achteruitgang aanzienlijk is versneld, dan kan men niet anders, dan tot de conclusie komen, dat er hoge uitgaven in het verschiet liggen om het gebouw en de installaties weer in goede staat terug te brengen. Stichting Santpoort najaar 2022 15

De Zandpoort | 2022 | | pagina 17