Van de Spanjaardsberglaan tot De Veenen Joost Veer De zeespiegel stijgt, het land verdrinkt Wie een beetje op de straatnamen let, leert al snel heel wat over de geschiedenis van Santpoort. Vooral de bui tenplaatsen en hun eigenaren zijn goed vertegenwoor digd in ons straatbeeld. Natuurlijk ontbreken ook de nodige burgemeesters en wethouders die hun sporen hebben nagelaten voor ons dorp, niet. In deze Zandpoort kunt u er volop over lezen. Er zijn echter maar een paar straatnamen die wijzen op de veel oudere historie van Santpoort, namelijk de geolo gische ontstaansgeschiedenis, zoals Spanjaardsberglaan en De Veenen. Wat onder onze voeten ligt, is eigenlijk net zo zeer een interessant verhaal over ons dorp. Dus tijd om daar eens in te duiken. Het geologische verhaal begint duizenden jaren geleden en bepaalt tot vandaag de dag onze omgeving en het landschap. Juist dit oude landschap met allerlei elemen ten erin is uniek en is het beschermen waard. Recent is het daarom door de provincie benoemd tot ‘Bijzonder Provinciaal Landschap’. De provincie omschrijft het als de restanten van het strandwallen- en strandvlakte- landschap tussen de duinen en de bebouwde gebieden van Santpoort, Haarlem en Heemstede. Het ‘Bijzondere Landschap’ bestaat uit een reeks van noord-zuid geori- enteerde (versnipperde) open gebieden, voornamelijk bestaand uit graslanden en bollenvelden. Het gebied kent een groot aantal buitenplaatsen die, gebruikma kend van landschappelijke overgangen aan de voet van de duinen, het groene karakter van het huidige land schap mede hebben bepaald. Herkenbaar, maar hoe is het ontstaan? En welke restan ten zien we dan nu nog? Om daar een goed beeld van te krijgen moeten we even kijken naar heel Zuid-Kennemer- land en beginnen we enkele duizenden jaren terug. Aan het einde van de laatste ijstijd, ruim 10.000 jaar ge leden, lag de Noordzee nog droog en was hier eigenlijk een soort steppe en toendragebied. Het landschap zal er ongeveer zo uitgezien hebben als de zandgronden die we nu in zuid- en oost-Nederland nog zien: glooiend, met lo kaal kleine hoogteverschillen. Elders in Europa lagen nog enorme ijskappen en gletsjers waarin veel water opgeslagen was in de vorm van ijs. Toen dat ijs aan het eind van de ijstijd, ging smelten steeg de zeespiegel, en snel ook. Dit had nogal wat gevolgen voor het landschap in Zuid-Kennemerland. Wat er gebeurde kun je je het beste als volgt voorstellen. De oprukkende nieuwe zee was niet zomaar een bak water die het oude landschap simpelweg onder water zette. Nee, het was meer een soort van waddengebied dat steeds verder het oude land op schoof. Het ontstond bovenop het oude land, meegroeiend met de stijgende zee. In de huidige situatie in het noorden van ons land ligt op de grens van land en zee een rij mooie groene, bebos te eilanden tussen de Waddenzee en de Noordzee, maar Het hoge duin genaamd ‘’de Blauwe Trappen” achter Velserend rond 1800. Een weinig subtiele overgang in het landschap van het duin naar de vlakke graslanden. L ItWa Irn’i-j' |11 I - - najaar 2022 Stichting Santpoort 18

De Zandpoort | 2022 | | pagina 20