toen zal dat er anders uitgezien hebben. Meer als een rand van stranden met soms lage duinen, zogenaam de strandwallen. Ze leken misschien nog het meest op de stranden aan de oostelijke uiteinden van de huidige Waddeneilanden; brede en lange stranden die bij vloed nog boven water blijven. Aan de landzijde van deze nieuw vormende kustlijn, waar het waddengebied op het oude land botste, werd het grondwater als het ware omhoog geduwd. Hierdoor werd het oude land een nat gebied. Zo nat dat hier moe rassen met veel riet ontstonden en veen ging groeien. Naarmate de zeespiegel verder steeg werd het moeras overspoeld door zee die dan zand en klei op het veen afzette. Verder landinwaarts ontstond vervolgens weer nieuw moeras. Dit voltrok zich allemaal erg snel, voor geologen althans. In zo’n 2000 jaar steeg de zeespiegel stijging zo’n 25 meter. En zo rond 7500 jaar geleden ver dronken in onze regio de moerassen door de oprukkende zee. Deze zijn grotendeels bewaard gebleven in de onder grond, maar daar zien we nu dus niets van: de kleilaag die het veen bedekt ligt op zo’n 12 meter onder NAP, dus ver onder onze voeten. Zo’n 5200 jaar geleden trad er echter een kentering op. De zeespiegel begon wat minder snel te stijgen. Maar er werd nog steeds veel zand onze kant op getransporteerd door het samenspel van rivieren en de Noordzee. In deze nieuwe situatie zien we dat er dan evenwijdig aan de kust nog steeds strandwallen ontstaan. Op dat moment was dat in onze regio al een stuk landinwaarts, bij Spaarn- woude. Daar kun je vandaag de dag nog wel een stukje van zien. De strandwal steekt nu nog nauwelijks boven het huidige maaiveld uit, maar wordt mooi gemarkeerd door het oude kerkje dat erop staat. Mocht er bij het ont staan van die strandwal iemand daar rondgelopen heb ben (dat was dan in de bronstijd), dan zag die persoon naar het oosten kijkend dus een waddengebied met zandplaten en geulen en daarachter in de verte een moe ras. Als die persoon naar het westen keek zag hij alleen maar zee. Er was dus geen Santpoort, alleen zeebodem in onze contreien. Zoals gezegd werd er veel zand aangevoerd. Niet alleen genoeg om de stijging van de zeespiegel bij te houden, maar zelfs zoveel dat nu aan de zeezijde van de strand- wallen nieuw land kon groeien. Dit waren weer nieuwe vormen in het landschap. Aan de zeezijde van de strand- wal van Spaarnwoude werd een zogenaamde strand vlakte gevormd. Denk hierbij aan zeer brede stranden zo als die nog natuurlijk worden gevormd aan de zuidpunt van Texel, of wellicht dichterbij, maar dan niet geheel natuurlijk, het strand bij de pier van IJmuiden. En in deze nieuwe fase gebeurde er nog meer. Toen de zeespiegel nog snel steeg was er geen strakke kustlijn zoals we die nu kennen, het was een onderbroken kust lijn. Er lagen meerdere zeegaten (net zoals nu tussen de Waddeneilanden), die soms ook nog verbinding hadden met riviertjes in het achterland. Maar nu er met het vele zand strandvlaktes ontstonden, verzandden de zeegaten en sloot de kust zich grotendeels. Bij ons in de buurt bleef er nog een open verbinding bestaan vanuit de riviertjes het Spaarne en de Liede die via het zogenaamde Oer-IJ richting zee afwaterden. Na verloop van tijd werd aan de zeezijde van de strand vlakte een nieuwe strandwal opgeworpen. De brede strandvlakte die eerst was ontstaan kwam hierdoor bui ten het bereik van de zee te liggen. Dit hele proces her haalde zich enkele keren, waardoor de kustlijn zich on danks de nog steeds stijgende zeespiegel steeds meer in westelijke richting verplaatste. De brede (500 m) strand- wal van Haarlem is circa 4800 jaar geleden gevormd en die van Santpoort 4300 jaar geleden. In de dwarsdoorsnede (afbeelding 2) is schematisch weergegeven hoe de waddengebieden in de loop van de tijd over het oude land heen en weer schoven. De strandwallen zelf veranderden ook voortdurend na dat ze gevormd waren. Zolang er geen dicht vegetatiedek was had de wind vrij spel en waaide het zand op tot lage duintjes. Dit noemen we de oude duinen. Deze werden vaak maar enkele meters hoog, en nooit zo hoog als de zogenaamde jonge duinen waar je nu door heen kunt wandelen en fietsen. Maar daarover later meer. De zeespiegel stijgt, maar het land groeit har der Stichting Santpoort najaar 2022 19

De Zandpoort | 2022 | | pagina 21