Wat is er nog te herkennen? najaar 2022 Stichting Santpoort j land trokken en het landschap van de oude duinen ook ‘afschuurden’ en bedekten. Lokaal groeiden deze duinen tot soms wel 50 meter hoog. Dat gebeurde vooral aan de landwaartse kant. Hier vormt deze ‘binnenduinrand’ een groot contrast met het vrij vlakke land achter de duinen. Het hoogste duin in Santpoort is 42 m. De welbekende Brederodeberg daar vlakbij is nog iets hoger, maar die ligt net in Bloemendaal. In de omgeving van Santpoort was er op dat moment nóg een verandering gaande. Niet alleen in onze omge ving erodeerde de kust. Ook op de plek van de huidige Waddenzee brak de zee door tot diep in het veengebied van het achterland. Dit vormde uiteindelijk (via de voor lopers van de Zuiderzee/IJsselmeer) een verbinding met de oude loop van het Oer- IJ. In wat we dan later het Wij- kermeer gaan noemen werd klei afgezet op het veen, dit gebeurde tegen de uitlopers van de strandwallen aan, zeg maar waar nu Velserbroek ligt. Bovenstaande geologische ontwikkeling heeft dus de ba sis gelegd voor onze omgeving, letterlijk de grond onder onze voeten. Natuurlijk hebben we in honderden zo niet duizenden jaren wonen, werken, ontginnen en inrichten er voor gezorgd dat het geologische verhaal niet zo mak kelijk meer te zien is om ons heen. Van oudsher werd er gebouwd op strategische (en droge) punten zoals het geval is bij het kasteel van Brederode (op het puntje van een strandwal). De oudste wegen liepen over de droge delen (de duinruggen), en beweiding was nog altijd in enige mate mogelijk in de nattere delen (waar veen in de ondergrond zit). Dat is zeg maar de logische indeling als er volop ruimte is (met weinig mensen). Maar Nederland raakte steeds dichter bevolkt. Waar eerst tuinen en ak kers lagen, direct aangrenzend aan de oudere delen van de dorpen, ontstonden herhaaldelijk nieuwe woonwij ken. Duinen werden afgegraven om zo (spoor)wegen en woonwijken op te hogen en mooi vlak te maken. Zelfs de natuurlijk ogende weilanden aan de binnenduinrand zijn plaatselijk al eens afgegraven omdat ze te droog werden (door de voormalige waterwinning in onze omgeving). Kortom, er is heel veel gebeurd, maar toch kun je de geo logie nog ontwaren, als je weet waar je moet kijken. Een mooi voorbeeld is te zien vanuit de flats langs de Wes telijke Randweg van Haarlem, met zicht op De Veenen. Op afbeelding 4 zie je weilanden met vrij veel sloten erin: een natte omgeving, met inderdaad veen tot aan het oppervlak. De Middeleeuwse verkavelingsstructuur om het natte gebied geschikt te maken voor landbouw is nog grotendeels aanwezig. Waar de sloten ophouden botsen we op de strandwal met oude duinen erop (aan de rechterkant van de afbeelding). Daar zijn geen sloten nodig omdat het hoger gelegen zandgrond is. Ook de bo men van de parkaanleg van de voormalige buitenplaat sen houden liever van droge voeten. En men bouwde de boerderijen natuurlijk ook liever op het droge. De bleke- rijen waar we er in Santpoort veel van hadden, gebruik- Zicht op De Veenen in zuidelijke rich ting. De weilanden geven de ligging van het veen in de ondergrond aan. De Randweg en de bebouwing van Haarlem staat ook op de veengrond, maar die is opge hoogd met zand uit de duinen. Beeldbank Noord-Hollands Archief 22

De Zandpoort | 2022 | | pagina 24