i w Bronnen De plekken waar veen in de ondergrond zit, zijn dus nog wel een beetje te herkennen. Het overige gebied in Santpoort bestaat uit zandgrond van de Oude Duinen, strandwal en strandvlakte. Het oorspronkelijke land schap van de Oude Duinen (op de strandwallen, of daar net omheen) is in de loop der eeuwen op natuurlijke wij ze geërodeerd, maar vooral door mensen veranderd. In het Burgemeester Rijkenspark kunt u nog een licht gol vend duinlandschap ervaren, al draagt dat ook sporen van menselijke activiteit. Een verrassend relict van het oude duingebied ligt in de achtertuinen tussen de Span- jaardsberglaan en J.T. Cremerlaan. Hier “piekt” het maai veld net anderhalve meter hoger dan de nabije omge ving. Dit geeft een speels effect, en vraagt wat creativiteit van de bewoners met hun tuinonderhoud (afbeelding 5). Dit kleine stukje resterend natuurlijk reliëf maakte onderdeel uit van een groter stuk wildernis, dat aan de overzijde van Cremerlaan nog iets hoger was. Daar lag de ten het water dat aan de rand van de duinen omhoog kwam, dus die zien we op de overgangen van de oude duinen naar de gebieden met (een beetje) veen in de on dergrond. Spanjaardsberg (of Spanjersberg, of kortweg het Bergje, zie afbeelding 6). Toen daar in de jaren ’50 oude potscherven werden ge vonden, is er archeologisch onderzoek gedaan. Daaruit bleek dat er een grote rijkdom aan resten van neder zettingen en bewoning te vinden was, die een periode omspande van 440 v. Chr. tot 200 n Chr. Deze oer-Sant- poorters hadden natuurlijk niet een klein duintopje uitgekozen om te wonen en het land te cultiveren: het duingebied was daar toen nog veel uitgestrekter. Maar vele honderden jaren later is dit verworden tot een klein stukje duin in een verder vrij vlak landschap. En zelfs dit restant van het oude duin heeft uiteindelijk ook plaats moeten maken voor de aanleg van de MTS, tegenwoor dig de locatie van het Roos en Beek-appartementencom- plex. Als Santpoorters moeten we het doen met de kleine restanten van het reliëf die er nog zijn en die moeten we koesteren. Niet omdat de provincie dat vindt, maar om dat ze weer een mooi verhaal vertellen over Santpoort. Roos, R. Duinen en Mensen Kennemerland (Amster dam, 2009) Rijks Geologische Dienst (Toelichting op) de vereen voudigde Geologische kaart van Haarlem en omge ving, (Haarlem, 1995) Stouthamer, E. e.a. De vorming van het land (Voorthui zen, 2020) Verbruggen F. Archeobotanisch onderzoek aan pre historische sporen van Haarlem-Kweektuinen en een sloot van Huis ter Kleef biaxiaal rapport nr 1087 (Zaan dam, 2018) Gezicht op de kraaminrichting Maranatha met daarvoor het Bergje in 1941. Opmerkelijk hoogteverschil in een achtertuin aan de Cremer laan, een restant van de Oude Duinen Foto:Joost Veer Stichting Santpoort najaar 2022 23 Beeldbank Noord-Hollands Archief - aff'SÉA V w

De Zandpoort | 2022 | | pagina 25