De laatste veldslagen van Napoleon Van het Franse leger naar het Nederlandse leger Stichting Santpoort najaar 2022 Op wonderbaarlijke wijze wist Napoleon in het voorjaar van 1813 toch weer een nieuw leger op de been te bren gen. De zogenaamde Zesde Coalitieoorlog tegen de ge allieerden speelde zich vooral op Duits grondgebied af. Napoleon probeerde de afzonderlijke legers van de geal lieerden één voor één te verslaan. Er werd op meerdere fronten strijd geleverd, maar de be langrijkste wapenfeiten waren in mei 1813 de slag bij Lüt zen en bij Bautzen (dorpen in het oosten van het huidige Duitsland), waar Duitse en Russische troepen werden verslagen. Van het 123e RIL, waar Leonard toen deel van uit maakte, is bekend dat het gevechten heeft geleverd bij Wittenberg en Wessel en dat het een onderscheiding heeft gekregen voor de Slag bij Lützen. Klaarblijkelijk keek Leonard niet uit naar de komende veldslag bij Dresden of was hij het strijden voor de Fran sen beu, maar in ieder geval deserteerde hij op 9 augus tus 1813 (één dag voor het einde van de wapenstilstand) uit het Franse leger. Vijf maanden later komt hij weer in beeld toen hij in januari 1814 vrijwillig dienst nam in het Nederlandse le- Begin juni tot sloot Napoleon een tactische wapenstil stand die tot 10 augustus duurde. Ook de Slag bij Dres den (eind augustus) tegen Duitse, Russische en Oosten rijkse troepen werd door de Fransen gewonnen. Toen kwam de Slag bij Leipzig (16-19 oktober), waarbij Napole on het moest opnemen tegen Duitse, Russische, Oosten rijkse, Zweedse, Poolse en Italiaanse troepen. Tegen deze gebundelde krachten dolf het Franse leger het onderspit en vluchtte terug naar Frankrijk met het geallieerde leger op de hielen. De geallieerden veroverden eind maart 1814 Parijs, waarna Napoleon naar Elba werd verbannen. Na de vernietiging van het Grande Armée in 1812 in Rusland werd het 126e RIL in januari 1813 opgeheven en werden hij en de andere overlevenden daarna onderge bracht bij het 123e RIL. Het beschieten van Naarden vanaf een schans bij Kommerrust op 4 april 1814 door Pieter Gerardus van Os (1814). Leonard Hoog land nam als soldaat bij de Nederlandse troepen deel aan dit beleg van Naarden. Collectie Rijksmuseum teAmsterdam. 25

De Zandpoort | 2022 | | pagina 27