Voorwoord De Zandpoort Colofon Wij wensen u veel lees- en kijkplezier toe. Rekeningnr NL16 INGB 0003 6067 74 Voor u ligt de nieuwe Zandpoort. Zoals u ziet, hebben wij hem in een nieuw jasje gestoken. Dit is het resultaat van mooi teamwork van onze vrijwilligers: onze vormgever, redactie en een bestuurslid hebben hieraan gewerkt. De redactie en de schrijvers zijn er, als het gaat om de onderwerpen en de inhoud van de artikelen, ook weer in geslaagd een interessante en gevarieerde Zandpoort te maken. De afgelopen twee jaren hebben we De Zandpoort vanwege de coronamaatregelen en risico’s niet kunnen presenteren op een bijeenkomst voor donateurs zoals we dat gewend waren en graag doen. We hebben daarom besloten dat we de feestelijke donateursbijeenkomst met de uitgave van De Zandpoort iets eerder in het najaar gaan doen. We streven er uiteindelijk naar van een jaarlijkse najaarsbijeenkomst naar een zomerbijeenkomst toe te gaan in de hoop het griep- en coronaseizoen voortaan voor te zijn. In deze nieuwe uitgave vindt u een keur aan artikelen over Santpoort en zijn geschiedenis. Annette Koster geeft u een kijkje in de historie van de Bewaarschool van mevrouw Olga Wüste. Aansluitend schrijft Jos Diekstra over het reilen en zeilen van het latere badhuis. Bloeiend ondernemerschap van maar liefst drie generaties, die het kappersvak uitoefenen in Santpoort-Zuid. Lieke Baron neemt u mee in de geschiedenis van de familie Van den Enden. En Jan Morren vertelt u uitgebreid over de eerste versie van herberg De Wildeman. Stond deze op dezelfde plaats als de huidige uitspanning? Het artikel van Wim van Hooff gaat over ‘Vaarters en Schotenaren’. Bestond er een band tussen de inwoners van de twee dorpen of was er juist sprake van concurrentie? In Van Spanjaardsberglaan tot De Veenen beschrijft Joost Veer op heldere wijze de ontstaansgeschiedenis van het Sant- poortse landschap. Dit alles en nog meer in deze nieuwe Zandpoort. Het bestuur van de Stichting Santpoort De redactie Stichting Santpoort 2022 Voor het geheel of gedeeltelijk overnemen van artikelen en/of afbeeldingen uit deze uitgave is vooraf schriftelijke toestemming van de redactie vereist. Bestuur Stichting Santpoort Ton van de Wiel, voorzitter 06 - 10585120 Joost Veer, secretaris Jeroen Hermens, penningmeester Trudy van der Zanden, algemeen bestuurslid Nancy Bromet, algemeen bestuurslid is een uitgave van De Stichting Santpoort Oog voor het verleden, blik op de toekomst Contact web: www.stichtingsantpoort.nl mail: bestuur@stichtingsantpoort.nl facebook: Stichting Santpoort instagram:stichting.santpoort Druk StyleMathót, Haarlem Redactie Jos Diekstra Annette Koster Opmaak Hans Scholte

De Zandpoort | 2022 | | pagina 2