De Overveense Zanderijvaart met zandschepen, ca. 1920. Zanderijvaart Overveen (2020) Een sterke band en samenwerking najaar 2022 Stichting Santpoort een beetje goede wil - nog zien tot waar men heeft afge graven: zie het opgaande duin naar de Vinkenbaan. Schoten en Jan Gijzenvaart/Santpoort-Zuid hebben lan ge tijd een sterke binding met elkaar gehad en hebben op veel gebieden samengewerkt. De belangrijkste reden voor deze band is, kort gezegd, de Jan Gijzen Zandvaart. Tot rond 1820 waren er in Holland weinig goede wegen en het meeste personen- en goederenvervoer ging over het water. Op het moment dat de vaart werd gegraven was Schoten een ambacht, dat direct viel onder de Heren van Brederode. De vaart eindigde eerst in Jan Gijzenvaart op de plek waar nu de Dekamarkt zich bevindt. Daar be gon de zandafgraving en op die locatie werd een aanleg plaats en een draaikom voor schepen gebouwd. In later jaren werd de vaart verlengd, zodat een groter gebied, tot aan de grens met Bloemendaal kon worden afgezand. De vaart liep voor het grootse deel parallel aan de Bloe- mendaalsestraatweg. De Herenweg vormde de noord-zuidverbinding langs de duinen, van Den Haag naar Haarlem en Alkmaar/Schoorl. Vanuit Haarlem voerde ook de Schoterweg - via Schoten - noordwaarts, om via Santpoort Dorp (-Noord) weer bij de Herenweg uit te komen. De activiteiten rond de afzanding leidden tot de vestiging van neringdoenden. Denk daarbij aan een herbergier (zand scheppen maakt dorstig), een timmerman en smid (reparaties aan gereedschap, karren en schepen) en ar beiders, die zich - al dan niet tijdelijk - ter plekke vestig den. Op deze plek ontstond de buurtschap Jan Gijzenvaart, die in de volksmond zo heeft geheten tot ver in de twin tigste eeuw. Zoals reeds gemeld vormden waterwegen in Holland de belangrijkste vervoersroutes en de Jan Gijzenvaart bleef, ook nadat de afzanding rond 1620 stopte, een belang rijke waterverbinding met het Spaarne. Dat betekende dat goederen op weg van en naar Schoten en Jan Gijzen- Café Dekker, ofwel Vanouds de Blauwe Druif. 1962, vanaf zuidzijde. Privé archief A. Wulfers De Jan Gijzenvaart bij de brug over de Bloemendaalsestraat- weg. Op deze plek was de haven met draaikom en stond rechts (niet op de foto) herberg De Blauwe Druif (later café Dekker). Nu staan hier nieuwe appartementen behorende bij de Dekamarkt. Let op de turfstapel rechtsonder. Ca. 1905. Beeldbank Noord-Hollands Archief foto: W. van Hooff 28 Beeldbank Noord-Hollands Archief -ii-

De Zandpoort | 2022 | | pagina 30