OF Het Schoterkerkpad Samen naar school en naar het stadhuis Aan de Sint-Bavokerk, of Schoterkerk, danken we de naam van het Schoterkerkpad, in de volksmond ook het Zwartepad genoemd. Het pad langs de vaart was de snelste verbinding voor de kerkgangers van Jan Gijzen- vaart. Het pad heeft eerder de Hodsonlaan geheten, naar de eigenaar van de buitenplaats Spaarn en Hove, later geschreven als Spaarnhove. Hodsons landerijen strekten zich uit van het Spaarne tot aan de huidige Bloemendaal- sestraatweg. De volgende eigenaar van Spaarnhove, Hieronymus (Jeróme) Sillem, was een belangrijke bankier bij de Hope of Van der Hoop Bank in Amsterdam. Voor de Van der Hoop Bank had Sillem opgetreden als tussenpersoon voor de Russische tsaren. Later werd Sillem mede-eige- naar van de Van der Hoop Bank in Amsterdam en kocht hij een buitenplaats vlakbij zijn collega-directeur Adri- aan van der Hoop, die op de buitenplaats Spaarnberg in Santpoort woonde. Beiden lieten rond 1830 hun tuinen door Jan David Zocher vernieuwen naar de Engelse land schapsstijl. Daarbij werden de oude hofsteden vervan gen door een hoeve in de stijl van een Zwitsers chalet, passend in de romantische stijl van hun parken. Het in 1835 gebouwde chalet aan de Wüstelaan in Santpoort is nog steeds te bewonderen, het chalet van Spaarnho- ve is in 1973, als restaurant de Posthoeve, afgebrand. De nieuwbouwversie trof eenzelfde lot (locatie: naast de kinderboerderij in het Noordersportpark, nu een appar tementengebouw aan de Sportweg). De nieuwe St. Bavokerk had in 1857 nog niet zijn deu ren geopend - en de kerkgangers van de Vaart konden braaf over de Hodsonlaan ter kerke gaan - of het buiten van Jeróme Sillem werd in 1859 op een veiling verkocht en in 1860 gesloopt. De bestuurders van de St. Bavokerk vreesden dat met de verkoop van de grond, ook het recht van overpad zou vervallen, zodat de Vaarters - om bij de Bavokerk te komen - zouden moeten omlopen over Sant poort Dorp. Dat zou niet in goede aarde vallen, temeer omdat de nieuwe kerk al zo’n vierhonderd meter verder van de oude noodkerk verwijderd was! Het kerkbestuur nam geen risico en kocht een strook grond van ongeveer vijftig meter breed, zuidelijk van de Jan Gijzenvaart en strekkend tot aan de Bloemendaalsestraatweg. Het pad heette toen eerst een tijd Kerklaan en later werd het dus Schoterkerkpad. Na de bouw van de Bavokerk was er ook de wens van een eigen katholieke school. De Openbare School aan de Rijksstraatweg bestond weliswaar voor 95% uit katholie ke kindertjes, maar ‘eigen’ was toch beter. De Bavoschool werd aan de Jan Gijzenvaart gebouwd, vlak bij de Delft. De school werd, als tegemoetkoming aan de Vaarters, nu netjes halverwege Jan Gijzenvaart gebouwd. Dan was dat gezeur over de kerk ook eindelijk afgelopen. In 1905 Lossen van kolen uit Montaniawagon op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis, 1950. NB. De bijnaam Zwartepad is ontleend aan het feit dat het Provinciaal Ziekenhuis voor de verwarming gas van de Schoter gasfabriek ging gebruiken. Aanleg van de buis en onderhoud van het pad moest vanaf de Delft door het PZ worden geregeld. Als verharding voor het pad hoefde men niet lang te zoeken: er la gen nog bergen kolengruis op het terrein, waarmee het Schoterkerkpad werd verhard. En de kleur van de steenkool werkte door in de naam van het pad. U raadt het al: Zwartepad. De boerderij van Spaarnhove rond 1965. Beeldbank Noord-Hollands Archief najaar 2022 Stichting Santpoort 30 Beeldbank Noord-Hollands Archief

De Zandpoort | 2022 | | pagina 32