werd de school geopend en deze is tot 1930 in gebruik geweest. Toen werd - mede door de groei van Schoten - een groter scholencomplex bij de Lingestraat gebouwd. Vanaf 1948 is het gebouw in gebruik als Jeugdherberg Jan Gijzen, nu Stayokay Haarlem. Inmiddels hadden generaties Schotenaren en Vaarters met - en voor elkaar gewerkt. Men had met elkaar in de kerk gezeten, deelgenomen aan een druk verenigingsle ven, meegespeeld in harmonie Sint-Caecilia of Wilhelmi na en de kinderen waren samen op school geweest. Het zal duidelijk zijn dat ook veel jongens en meisjes een hu welijkspartner ‘van over de Delft’ vonden. Ik ken er veel voorbeelden van (te beginnen met mijn eigen ouders en schoonouders). Huwelijken zullen de binding tussen de dorpen verder versterkt hebben. Kunnen wij anno 2021 nog iets terugzien van die oude tijd? Er is zoveel veranderd. Schoten is geen dorp meer, maar onderdeel van de stad Haarlem, de buurtschap Jan Gijzenvaart is een deel van de gemeente Velsen. Er loopt een drukke weg tussen de oude dorpskernen (N208) en de Bavokerk/Mariakerk is niet meer actief. Het goede nieuws is: als je goed kijkt is er nog ontzettend veel van de oude tijd in het landschap te herkennen. Tip: ga eens bij de Stayokay op de brug staan en kijk over de Jan Gijzenvaart naar de Mariakerk... je waant je terug in de tijd. Bavokerkmet kwakel (hoge, smalle voetgangersbrug) in 1921. Jan Gijzenvaart en Maria- Bavokerk2015 (002).jpg wak, O Beeldbank Noord-Hollands Archief Stichting Santpoort najaar 2022 31 foto: W. van Hooff k

De Zandpoort | 2022 | | pagina 33