De kapper in de muziek Frans senior De ingang van de kapperszaak middenjaren dertig. Links Catharina van den Enden-Houtgraaf en rechts haar zus Alida Houtgraaf. In het midden staat Frans van den Enden jr. Hoe kon Frans sr. de aankoop van dit veel grotere pand bekostigen? In 1919 was Frans getrouwd met Trien Houtgraaf. Hoogstwaarschijnlijk is de financiële steun gekomen van zijn schoonfamilie, de familie Houtgraaf in Bloemendaal. Deze familie drijft aan de Kleverlaan in Bloemendaal de succesvolle Bloemendaalse Melkinrich ting Gebroeders Houtgraaf met een enorme klantenkring die zich uitstrekt over de gemeenten Bloemendaal, Haar lem en Velsen. Bij de familie Houtgraaf geldt het devies: “Een voor allen en allen voor één.” Ouders en kinderen, broers en zusters steunen elkaar waar nodig. Ron: “Mijn grootvader was de stuwende kracht achter het geheel, die er niet alleen voor zorgde dat zowel de herenkapsalon als de sigarenwinkel tot bloei kwamen, maar dat de zaak tevens een soort ontmoetingsplek werd voor eenieder die genegen was een babbeltje te Frans senior achter de toonbank van de sigarenafdeling eind jaren vijftig. komen maken over voetbal, politiek, dorpsnieuwtjes en andersoortige zaken. Leven en werk liepen in die tijd nog door elkaar, wat charme en kleur gaf aan het bestaan en de economische hardheid van de schrale jaren dertig enigszins deed verzachten.” De zondag is voor hem geen rustdag: Chique klanten wensen die dag thuis geschoren te worden. Dus fietst hij - en later ook Frans jr. - elke zondagmorgen door weer en wind naar zijn scheerklanten in Santpoort en Bloemen daal. Deze laatste is er niet blij mee, dat hem zijn zondag morgen wordt afgenomen. Opa Frans is een harde werker, maar zeker geen worka holic. Naast zijn werk is een groot deel van de energie en vrije tijd van Frans sr. gewijd aan de muziek. Hij is twaalf jaar oud als hij in november 1900 het Fanfa rekorps Wilhelmina hoort spelen tijdens een concert in de grote zaal van het inmiddels afgebrande en gesloopte hotel Velserend tegenover de Ruïne van Brederode. De in 1898 opgerichte fanfare bestaat bij voorkeur uit mensen Stichting Santpoort najaar 2022 33

De Zandpoort | 2022 | | pagina 35