De ongewassen nek Geesje Griek met medewerker Ton Zondervan. Stichting Santpoort najaar 2022 Bij Frans jr. staat de persoonlijke hygiëne hoog in het vaandel. Het is een ongeschreven wet dat je je goed moet verzor gen. Zijn kledij is onberispelijk en hij ziet er dan ook altijd tot in de puntjes verzorgd uit. Als kapper krijgt hij natuurlijk te maken met klanten die er andere opvattingen op na houden. Waar hij zeker niet van gecharmeerd is, is de confrontatie met de ongewassen nek. Waarschijnlijk kijken collega’s in zo’n geval de andere kant op, maar Frans is daar het type niet voor. Hij zegt er wel wat van. Bang voor negatieve reacties is hij nooit, want een ongewassen nek minder in de zaak is hem liever dan het behoud van de klant. Vooral jonge moeders met een wat emancipatoire inslag moeten het ontgelden als ze hun ongewassen kroost kordaat op de kinderknipstoelparkeren. Na de knipbeurt trekt Frans met een nat watje een of twee witte strepen in de nekpartij van de kleuter, de verbouwereerde moeder en passant vertellend dat deze eerste aanzet tot huidhygiëne voor rekening van de zaak is. Ron, Geesje Griek, het huishouden uitsleept en haar de fijne kneepjes van het kappersvak leert. Als hij later zijn eigen zaak in Amsterdam begint, laat hij een bloeiende damessalon achter met Rons moeder vol zelfvertrouwen aan het roer. Geesje Griek komt uit een Friese familie, die na de Eerste Wereldoorlog van Friesland naar Haarlem verhuist, waar Geesje in 1919 als nakomertje wordt geboren. Als dertien jarige wordt zij al uit werken gestuurd. Met haar kordate aanpak maakt ze indruk op de families waar ze in dienst is. De contacten blijven en velen worden later huisvrien den en klanten van de kapsalon. Aanvankelijk is de dameskapsalon piepklein. Een deel van de ruimte op de begane grond is nog in gebruik als voorraadmagazijn voor parfum- en zeepartikelen. Als dameskapper Ton Zondervan in dienst komt wordt het steeds drukker. Een verbouwing wordt noodzakelijk en halverwege de jaren vijftig wordt de nieuwe kapsalon feestelijk in gebruik genomen. Deze zaak wordt een groot succes. Vrouwen stellen hogere eisen aan hun uiterlijke verzorging en mensen zitten steeds beter in de slappe was. In de zestiger jaren is de dameskapsalon dan ook het grote verdienmodel van het bedrijf geworden. Na het overlijden van Rons grootouders in 1964 en 1965 vindt een tweede verbouwing plaats. De bedrijfsruimte op de begane grond, de woonruimte op de bovenver dieping en de zolder worden grondig verbouwd en van centrale verwarming voorzien. Deze grote investering is mogelijk doordat Geesje met haar medewerkers van de zaak een succes heeft gemaakt. Interieur van de dameskapsalon halverwege de jaren vijftig. Rechts hangt nog de geiser voor het warme water. 35

De Zandpoort | 2022 | | pagina 37