Aan alles komt een eind Bijzondere klanten najaar 2022 Stichting Santpoort Aan reclame heeft de familie Van den Enden nooit zoveel gedaan. Klanten, die de weg hebben gevonden, blijven meestal komen. Verschil in sociale status maakt geen verschil voor de behandeling; iedereen moet op zijn beurt wachten. Zo wordt er geen uitzondering gemaakt voor vaste klanten als Herbert Cremer, voor de Tweede Wereldoorlog directeur van de Deli Maatschappij, even als voor de beroemde Hongaarse violist Székely, die om de hoek in Bloemendaal op de Johannes Verhulstweg woont. De meest aansprekende klant is ongetwijfeld de alom gerespecteerde huisarts Mansholt. Hij heeft zich vlak voor de Tweede Wereldoorlog aan de Vinkenbaan in Santpoort-Zuid gevestigd. De kapsalon heeft als een van de eersten in het dorp de beschikking over een telefoon en al snel lopen de spoedeisende meldingen voor de dokter via de kapsalon. Na een melding springen Frans sr. of jr. op de fiets richting Vinkenbaan 21 om de bood schap over te brengen. Voor urgente huisbezoeken schaft dokter Mansholt een snelle, witte sportwagen aan. Met dit flitsende vervoer middel komt hij elke dag na het ochtendspreekuur naar de salon om zich te laten scheren. Voor hem wordt wel een uitzondering gemaakt: als enige klant krijgt hij een kop koffie geserveerd terwijl hij uitgebreid de krant leest. Het is voor hem een van de genoeglijkste uurtjes van de dag, heeft hij weleens gezegd. Geleidelijk aan ontstaat er een vriendschapsband. De dameskapsalon nieuwe stijl wordt eind december 1965 in gebruik genomen. Op datzelfde moment worden de activiteiten van de herenkapsalon en de sigarenzaak per direct en definitief stopgezet. Na dertig jaar in het vak stopt Frans jr. op zijn 45ste als kapper; hij begint in 1965 een nieuwe carrière als mana ger bij Caballero Wielersport. In 1966, een jaar later, besluit ook zoon Ron te stoppen met zijn kappersloopbaan. Na een jaar kappersschool in Haarlem heeft hij een kleine drie jaar gewerkt in de kapsalon van Albert Splinter in Purmerend. Uiteindelijk blijkt, dat hij te weinig voelt voor het kappersvak om de zaak over te nemen. Hij kiest voor een baan in de admi nistratieve sector. Geesje zet intussen de dameszaak voort met een aan tal medewerkers. Ze zorgt voor een goede werksfeer en scholing voor haar medewerkers. Meerdere van hen heb ben later succesvol een eigen zaak opgebouwd. Ook kun nen de medewerkers rekenen op een goede verzorging: in de woonkamer op de bovenetage staat regelmatig een lunch voor ze klaar. Op zondag en dinsdag als de zaak officieel gesloten is, gaan de scheersessies door en is de zaak voor hem alleen. Als in 1964 de huisartsenpraktijk25 jaar be staat, laat hij bij voorbaat weten, dat Frans jr. er geen aandacht aan hoeft te besteden en zeker niet in een volle kapsalon. Maar Frans, die ervan van houdt iemand toe te spreken, verzint een list. Op een bandrecorder spreekt hij zijn felicitatie in en op een zondagmorgen - even voor de scheersessie begint - start hij ongemerkt de bandrecorder en excuseert zich voor een moment. In de doodstille salon wordt de dokter plechtig toegespro ken. Als Frans terugkomt ziet hij tranen biggelen over de wangen van de nuchtere Groninger. Tot aan diens overlijden blijft Frans de haren van de dokter knippen. Het klassieke interieur van de herenkapsalon. Sommige klanten, zoals dokter Mansholt, hebben een vaste stoel voor hun dagelijkse scheerbeurt. 36

De Zandpoort | 2022 | | pagina 38