Stichting Santpoort najaar 2022 39 gave moet met een bonnetje worden verantwoord. Het budget staat geen overdadigheid toe: Voor alles moet worden getekend en afgedragen kleding moet worden ingeleverd om te onderzoeken of er nog iets te repareren valt. Nauwgezet wordt bepaald of het eten voor rekening van de wielrenner of van de club komt en vaak valt de keuze bij terugkeer van de ploeg uit het buitenland op een snackbar om voor weinig geld de maag te vullen. De renners worden geacht in hun vrije tijd zelf hun fiets te onderhouden, zoals banden repareren en wielen spaken, werkjes waar andere ploegen hun personeel voor heb ben. Maar al met al is Frans een zeer gewaardeerd manager: de organisatie is tot in de puntjes geregeld, het salaris komt altijd stipt op tijd binnen, de verdeling van het prij zengeld doorstaat - in tegenstelling tot andere ploegen - elke kritiek. Een citaat van Jan van der Horst, renner in de Caballero Wielerploeg, getuigt hiervan: Caballerowielerploeg van HSV De Kampioen beginjaren zestig met tweede van links Frans jr. Derde van links is de jonge Coen Vissers, een top amateurwielrenner. Hij drijft daarna jarenlang de fietsenzaak aan de Hoofdstraat in Santpoort-Noord. “Frans Van den Enden is de kapper die altijd wist tot hoe ver hij kon knippen”.2 Het absolute hoogtepunt in Frans’ carrière is de deelna me aan de Tour de France in 1969. Als dank voor zijn ver dienste ontvangt hij van de KNWU een uitnodiging om samen met de voltallige wielerploeg mee te gaan naar het wereldkampioenschap in Leicester in Engeland. Men vliegt er met een speciale charter heen. Ook ontvangt hij later de allerhoogste onderscheiding van de Unie, Het Zilveren Wiel, vanwege zijn bijzondere verdiensten voor de sport. Caballero Wielersport functioneert zo’n vijftien jaar. Van wege bedrijfsomstandigheden besluit de fabriek in Den Haag om in de jaren zeventig met de sponsoring te stop- 2 www.facebook.com: Jan van der Horst DeSchriep van Caballero. Het is Tim Krabbé, auteur van De Renner, die Van der Horst aanmoe- digt stukjes over de sport te gaan schrijven. Sinds dit boek van Krabbé en zijn deelname aan wedstrijden is de wielersport geleidelijk aan ook in intellectuele kringen salonfahig geworden. kampk KAMP* Cllllltl] HSV KA' I ’J“1U

De Zandpoort | 2022 | | pagina 41