Etalage van de rookwarenzaak, die volledig is gewijd aan de deelname van de Caballerowielerploeg aan Olympia’s Tour in 1959. Ron van den Enden en het schaken Bronnen: pen. Voor Frans wordt ander werk gevonden. Hij blijft tot aan zijn pensionering in dienst van de firma Ed. Laurens. Met dank aan Ron Van den Enden voor alle informatie en teksten. De afbeeldingen zijn afkomstig uit het familiear chief, behalve de foto van het Fanfarekorps Wilhelmina; deze is aangeleverd door Guus Hartendorf. Familiearchief Van den Enden Hartendorf, G. Santpoort, Dorp en Station in de eerste helft van de20e eeuw deel II (Haarlem 2009) Krabbé, T. De Renner (Baarn, 1977) www.facebook.com: Jan van der Horst, De Schriep van Caballero Facebook en Wikipedia: Feiten en foto’s Caballero Wie lerploeg in Olympia’s Tour, Tour de France en andere wedstrijden De jongste telg Van den Enden kiest voor nog weer een andere vrijetijdsbesteding: hij is een fervent schaker. Opa Frans leert hem de grondbeginselen, maar stuurt hem op zijn veertiende naar de Schaakclub Santpoort, dan gehuisvest in het Badhuis op de Wüstelaan, een ‘chique gelegenheid’ in die tijd.3 Op zijn negentiende gaat hij spelen voor VHS (Verenigd Haarlems Schaakgenootschap), een zeer sterke club, die uitkomt in de 1e klasse van de landelijke KNSB-compe- titie, waar hij al snel in het eerste team belandt. Verder doet hij mee aan drie sterke internationale toernooien via schaakcorrespondentie, waarbij iedere zet per brief kaart gaat. Zo’n toernooi kon wel twee a drie jaar duren. Hij wint twee van de drie wedstrijden en sluit en pas sant vriendschap met Krystof Pytel, tweevoudig Pools kampioen. Het hoogtepunt van dit bijzondere contact is het door Ron in 1981 georganiseerde internationale VHS-toernooi met deelnemers uit Polen, Tsjechoslowa- kije en Argentinië. De openingszet zet wordt gedaan door de in Santpoort geboren en getogen stervoetballer van de HFC Haarlem, Piet Huijg.4 In 1983 wordt het schaken op een lager pitje gezet; Ron verhuist naar de schaakclub Bloemendaal. Als deze club ter ziele gaat, stopt Ron definitief met clubschaak. najaar 2022 Stichting Santpoort 40 4 Piet Huijg is een telg van de familie Huijg, van 1907-1937 eigenaar van Hoek en Vaart en betrokken bij de opvolgende bedrijven. Jan Mor ren ‘Blekerij en wasserij Hoek en Vaart’ De Zandpoort nr. 35 (2021) 3 Zie Gravemaker W. ‘Schaakclub Santpoort’ De Zandpoort nr. 30 (2017) 26,27. Zie voor meer informatie over het Badhuis het artikel elders in dit blad.

De Zandpoort | 2022 | | pagina 42