O o O De Bickers en Velserhooft DE cÓnNECTTÊ few - Annette Koster De Bickerlaan Velserhooft In 1724 had de Amsterdamse koopman Jacobus du Pey- rou Jansz. een hofstede gekocht die aangeduid werd met de naam Velserhooft. Een vorige eigenaar had de eenvoudige hofstede al vergroot en verfraaid, er was on der andere een vinkenbaan bij gemaakt. Ook du Peyrou breidde het areaal van de hofstede uit en bouwde er het nodige bij. In 1757 kocht Henrick Bicker Velserhooft, dat als riante buitenplaats moest functioneren voor deze rijke koop- Vogelperspectief van Velserhooft in 1729. Prent van H. de Leth in Het Zegenpralent Kennemerlant. Gezicht vanuit het huis naar het amphitheater met zijn terrassen en een waterkom. 1729 Prent van H. de Leth in HetZegenpralent Kennemerlant. man. En riant was het, zoals op verschillende afbeeldin gen te zien is. Naast bebouwing waren er ook ‘Bosschen, Alleés, Doolhoven, Boomgaerden, Terassen, Parterres, Waterkommen, Salons, Amphitheaters, Steene poorten, Ysere Hekken, Vazen, Beelden’ Tussen de Santpoortse Dreef en de Wulverderlaan ligt de Bickerlaan. Wie was Bicker? Er waren er meer, dus is de vraag: wie waren de Bickers? Er zijn twee Bickers met een connec tie met Santpoort: Henrick Bicker en zijn zoon Jan Bernd Bicker. Zij waren eigenaar van de grote buitenplaats Velserhooft. In de periode waarin de Bickers eigenaar waren, had de buitenplaats bijna de omvang van heel het huidige Santpoort-Noord. Inclusief alle landerijen en parken werd Velserhooft aan de oostkant begrensd door de Hagelingerweg en wat nu het oude gedeelte van de Hoofdstraat is, aan de noordkant (voor een deel) door de Kruidbergerweg, aan de westkant door de Duin en Kruid- bergerweg en aan de zuidkant tenslotte door de huidige Middenduinerweg en Vlugthovenstraat. if- wkzè- -a Beeldbank Noord-Hollands Archief Foto: Florian van der Horst Stichting Santpoort najaar 2022 41 Beeldbank Noord-Hollands Archief 1 Brouërius van Nidek in Zegepralent Kennemerlant in 1729. Citaat uit: S. Rolle, Gisteren, haast onherkenbaar (IJmuiden, 1982) 68.

De Zandpoort | 2022 | | pagina 43