Henrick Bicker (1722-1783) Jan Bernd en Velserhooft Jan Bernd Bicker (1746-1812) Henrick Bicker stamde uit een invloedrijk Amsterdams regentengeslacht. Ze bekleedden belangrijke functies in het bestuur van de stad en van het gewest. De Bickers behoorden tot de rijkste families van Holland. Zij verdien den hun geld in de handel, het bankwezen en ook met allerlei lucratieve ambten. Zoals velen in zijn familie was Henrick koopman en ban kier. Een kortstondige carrière in het bestuur van Amster dam eindigde bij de opstand van 1748 waarbij stadhou der Willem IV een aantal regenten tot aftreden dwong. Ook Henrick Bicker trof dit lot. Henrick kocht in 1757 Velserhooft om ’s zomers zijn huis aan de Herengracht in Amsterdam te kunnen verruilen voor een buitenplaats in de prachtige natuur aan de duinrand. Henrick bracht op Velserhooft verschillende verfraaiingen aan. Binnen het geslacht Bicker is Henrick niet zo’n opvallende figuur. Dit geldt wel voor zijn zoon: Jan Bernd Bicker Net als veel Bickers combineerde Jan Bernd Bicker han dels- en bankiersactiviteiten met bestuursfuncties. De politieke activiteiten stonden bij hem op de voorgrond. Hij was onder andere schepen (rechter) en lid van de vroedschap van Amsterdam (deel van het gemeentebe stuur), bewindhebber bij de West-Indische Compagnie en ook enige jaren directeur van de Sociëteit van Surina me, een onderneming die verantwoordelijk was voor het beheer van deze kolonie. Jan Bernd was een felbewogen man, rechtlijnig en, net als de andere Bickers, een vurig tegenstander van de stadhouder. Hij kreeg een leidende rol in de Patriotten beweging in de periode 1780-1787. Toen Willem V in 1787 weer de macht greep, vluchtte Jan Bernd met vele andere patriotten het land uit om pas terug te keren in 1795, toen Willem V naar Engeland gevlucht was en de patriotten met hulp van de Fransen de Bataafse Republiek stichtten. Hij werd voorzitter van de Nationale Vergadering en speelde een grote rol bij de voorbereiding van de eerste grondwet van ‘Nederland’. Maar het bleef onrustig in de Republiek. Jan Bernd ging door diepe dalen (gevangen neming door radicalen) en bereikte grote hoogte (hij was drie jaar lid van het Staatsbewind en had als afgevaardig de daarvan een ontmoeting met Napoleon). Na 1806 was het uit met zijn politieke aspiraties en speel de hij een teruggetrokken rol. Hoe belangrijk Velserhooft voor Jan Bernd was is moeilijk na te gaan. Gelukkig heeft hij regelmatig zijn ervaringen in dagboeken vastgelegd en ook zijn er veel brieven be waard; zo weten we tenminste iets. Bijvoorbeeld dat hij na zijn studie rechten en wijsbegeerte in Leiden veel tijd op Velserhooft heeft doorgebracht. Hij was een enthou siast jager, dus hij kon er zijn hart ophalen. In 1767 over woog hij om een politieke functie in Den Haag te gaan be kleden. Zijn vader raadde het hem af, met het argument dat hij dan ‘de pleziertjes op de buitenplaats' zou moeten missen.’ In 1783 overleed vader Henrick en erfde Jan Bernd alles. Lang heeft hij er toen niet van kunnen genieten, want tussen 1787 en 1795 verbleef hij als vluchteling in België, Frankrijk en Zwitserland. Na zijn terugkomst woonde hij met zijn kinderen een tijd op Velserhooft, omdat hij het huis in Amsterdam verkocht had. Zijn vrouw, Catharina Six (telg uit het voor aanstaande geslacht Six) was tijdens de ballingschap overleden. Vanwege zijn activiteiten voor de Nationale Henrick Bicker doorJean-Etienne Liotard (1756) najaar 2022 Stichting Santpoort 42 Amsterdam Museum

De Zandpoort | 2022 | | pagina 44