Herberg De Wildeman Jan Morren Inleiding Het begin In dit artikel ga ik in op de geschiedenis van de eerste her berg met die naam, die in de zeventiende en achttiende eeuw heeft gestaan aan de Heerenwech, nu de Hoofd straat, namelijk De Wildeman. Het grootste gedeelte van dit historische pand bestaat nog steeds (Hoofdstraat 196,198,200). In de negentiende, twintigste en eenen twintigste eeuw zijn er nog twee elkaar opvolgende ho recagelegenheden geweest, die de naam De Wildeman droegen/hebben gedragen. Deze worden in dit artikel genoemd maar niet in het verhaal meegenomen. De ge schiedenis van de eerste Wildeman wordt hier uitgebreid behandeld, tot het tijdstip dat het een timmermanswin kel en werkplaats wordt. Het pand is een van de oudste gebouwen van Santpoort en is beeldbepalend. De kaart van de landerijen tussen Santpoort en Schot en ca. 1583. Pieter Bruins, kaartboek van het Sint Elisabeth’s Gasthuis te Haarlem. Van herberg tot timmermanswinkel Aan het eind van de zestiende eeuw is het dorp Santpoort nog zeer dun bebouwd. Aan de kruising van de huidige Hoofdstraat, Huis ten Biltstraat en de Vlugthovenstraat staan nog maar enkele panden: de ruïne van de Sint-Pa- trickapel, de hofstede Eijndenhoef en de hofstede, later de garenblekerij, Duijvensteijn. Op de plaats waar later de herberg De Wildeman zal komen, wordt op kaarten uit die tijd nog geen bebouwing weergegeven. Pas op een kaart uit 1635 is de bebouwing van De Wil deman terug te vinden. De eerste schriftelijk vermelding stamt uit 1633. In dit jaar verkoopt Cornelis Huijbertsoon van Immerseel een huis met erf en een werf aan Jan Luijtsoon Groen voor 1000 Carolus guldens. Het geheel bestaat uit een woonhuis, schuur en een nieuwe ka mer met een kelder. Bij het huis ligt een plantage (tuin of boomgaard). Het huis wordt nog bewoond door de verkoper. In de verkoopakte wordt vastgelegd dat hij er Beeldbank Noord-Hollands Archief Stichting Santpoort najaar 2022 45

De Zandpoort | 2022 | | pagina 47