w J tot mei 1634 in het huis mag verblijven. De nieuwe kamer met kelder zal het huidige noordelijk deel van het pand zijn waar nog steeds een gewelfkelder met opkamer is te vinden. De rest van het pand zal, uitgaande van de kaart uit 1583, gebouwd zijn in het eind van de zestiende eeuw of het begin van de zeventiende eeuw. In 1638 sluit Jan Luijtsoon een lening af bij Lodt Schouten een brouwer in de stad Haarlem. Zijn huis aan de Heeren- wech in Santpoort dient als onderpand.1 In het oosten ligt de Heerenwech (de huidige Hoofd straat) en in het zuiden een gemeen buerlaentje, de huidige Vlugthovenstraat. Onder gemeen wordt “geza menlijk” verstaan. De koper, Jan Luijtsoon Groen is dan de schout van Velsen. van Jan Luijtsoon, in 1639 het huis aan Claes Pietersoon voor 2100 Carolus gulden. De aangestelde voogd is van beroep waard, en zal voor Jan Luijtsoon de herberg ge rund hebben. De nieuwe eigenaar is brouwer in Haarlem. Bij de ver koop behoort nog een croft land in Santpoort dat de naam Frans Bruijncroft draagt. Een croft is een klein stuk land, dat gepacht wordt. Uit de akte is op te maken dat dit land ligt tussen de herberg en de Wildernis; met dit laatste wordt het duingebied bedoeld ten westen van Santpoort, nu het huidige Bosbeek dat zich toen nog meer naar het oosten uitstrekte. De genoemde wildernis is een leengoed in bezit van de Brederodes; het land is dan ook belast met een erfpacht, te betalen aan heerlijk heid Brederode. Gezien het feit dat betrokken personen die geld leenden of het huis kochten brouwer waren, en ook een waard ge noemd werden, mogen we aannemen dat het huis dan Kaart van de landerijen bij Santpoort uit 1635. Bij de kruising linksonder, in de linker onderhoek de herberg de Wildeman. De vermelding van de kapel moet een vergissing zijn, want die was toen al vervangen door een huis. De kruising werd toen gevormd door de Wester- of Brero’slaen en de Heerenwech. Pieter Wils, kaartboek van het Sint Elisabeth’s Gasthuis te Haarlem. Na het overlijden van Jan Luijtsoon verkoopt Claes Ger- ritsoon Wiltschut als voogd over Geerts Jans, de dochter Ifi- »'l XXXII najaar 2022 Stichting Santpoort 46 Beeldbank Noord-Hollands Archief 1 Noord-Hollands Archief (NHA). Oud Rechtelijk Archief (ORA). Velsen, inv. nr. 960 fo. 64r en 150r. V Ir J2,4>1 Cinl-Z L f Go£ lp'1 nti,

De Zandpoort | 2022 | | pagina 48