De Wildeman In datzelfde jaar verklaren de voogden over de minder jarige kinderen van Willem Steijn en tevens zijn erfge namen, dat zij een schuld hebben van 2500 gulden. Mede erfgenamen zijn de meerderjarige dochter Corne- al een herberg is.2 Als de lening voor de aankoop van de herberg verstrekt wordt door een brouwer, kan deze de waard de brouwer verplichten tot afname van bier uit zijn brouwerij. Hierna raken we het spoor in de geschiedenis van de her berg bijster; pas in 1674 komen we de herberg weer tegen in de archieven. Deze wordt dan omschreven als een huis met erf en werf, genaamd de Wildeman. Tussen de herberg en het land ligt een Buijrewegje.4 Dit doodlopende wegje wordt weergeven op een kaart uit 1683. Over dit wegje hebben aangrenzende eigenaren het recht van overpad, onder wie de erfgenamen die de via vrouwelijke lijn in bezit gekomen is van de herberg. De herberg met het achterliggende land, dat strekt tot aan de Wildernis, dient hierbij als onderpand.3 De aangegane schuld drukt blijkbaar te zwaar op de ex ploitatie van de herberg, want in 1676 koopt Pieter Keijzer De Wildeman uit de insolvente boedel (failliete boedel) van de kinderen van Willem Steijn zaliger. De verkoop vindt plaats op een veiling in de herberg Van den Ou denhaan aan de zuidzijde van de Grote kerk in Haarlem. De herberg wordt dan omschreven als en herberg waar de Wildeman uithangt met daarachter een stuk land. Hieruit kunnen we opmaken, dat aan de herberg een uithangbord heeft gehangen met daarop een afbeelding van een wildeman met een knots. Voor de aankoop van de herberg en het land wordt 2950 gulden betaald. lia Steijn en Aefje Laan. Het bedrag zijn zij verschuldigd aan de voogden over de onmondige zoon van Gerbrant Cornelisse Dod die is voortgekomen uit zijn huwelijk met Maertie Claes. Het lijkt er op dat dit een afhandeling is in de verdeling van de erfenis van Willem Steijn en dat hij 2 NHA. ORA. Velsen, inv. nr. 960 fo. 168r. Santpoort in 1683. De locatie van de Wildeman is omcirkeld. De Westlaan had toen de naam Santpoorter of te Velserlaen. Een gedeelte van de kaart van “t Hoogh-Heemraadschap van de Uytwaterende Sluysen in Kennemerlandt en de West-Vriesland”, getekend doorJohannes Douw. BeeldbankNoord-HollandsArchief Stichting Santpoort najaar 2022 47 3 NHA. ORA. Velsen, inv. nr. 963 fo. 48r. 4 NHA. ORA. Velsen, inv. nr. 963 fo. 94r en 139r.

De Zandpoort | 2022 | | pagina 49