De Bewaarschool van mevrouw Wüste Annette Koster Het gebouw van de Bewaarschool anno 2022 De stichting van de Bewaarschool De ‘Bewaarschool van mevrouw Wüste’ was niet de eer ste school voor peuters en kleuters in Santpoort. In 1826 gaf de gemeente Velsen aan een zekere Antje Knapen toestemming om een ‘kinderschooltje’ te openen. Ze mocht er kinderen tot 5 A jaar ontvangen, maar mocht ze geen ‘leerstellig Godsdienstonderricht' geven.' Hoe lang het schooltje bestaan heeft, is onbekend. In de loop van de negentiende eeuw werden er in Neder land steeds meer bewaarscholen opgericht. In 1885 gebeurde dat ook in Santpoort. Toen opende baronesse Olga Wüste-von Gotsch, die samen met haar man op het landgoed Spaarnberg woonde, in ‘het Chalet’ (het huidige restaurant Bosbeek) een bewaarschool. De school was bedoeld voor kinderen van 3 tot 6 a 7 jaar, dus tot ze naar de lagere school mochten. Het eerste jaar waren er al ruim veertig leerlingen en dat aantal groeide. De belangstelling was zo groot, dat het Chalet niet meer voldeed. In 1890 liet mevrouw Wüste, vlakbij het Chalet, op een van de overgebleven droogber- gen van de vroegere blekerij ‘Zorgvrij’, een echt schoolge- Zelfs nu nog noemen sommige Santpoorters het gebouw aan de Wüstelaan 77-79 ‘de Bewaarschool’. Toch is het dit jaar al negentig jaar geleden dat de school haar deu ren sloot, nadat decennialang Santpoortse kleuters deze bewaarschool bezocht hadden. bouw neerzetten. Het werd ontworpen door de architect L. J. Ritter en had drie leslokalen en twee speellokalen. Ernaast kwam een onderwijzerswoning, verbonden met de school. Kennisgeving van mevrouw Wüste dat haar bewaarschool op 1 november 1885 zal worden geopend. Dit is waarschijnlijk een foto van de feestelijke opening van de school. z.j. Schoolgeld 5 cents per week, Maandags vooruit te betalen. r fi Gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen, te Haarlem. Foto: Tialda Willems najaar 2022 Stichting Santpoort 2 1 J.W.L. Ramakers, Hervormd Santpoort in de 19s eeuw (scriptie Santpoort, 1986) Noord-Hollands Archief Archief Bewaarschool Spaarnberg te Santpoort nr. 3918 /1 Noord-Hollands Archief Archief Bewaarschool Spaarnberg te Santpoort nr. 3918 /31 Mevrouw WÜSTE geeft hierdoor kennis, dal hare BEWAARSCHOOL voor kinderen van 5 lol jaar, woonachtig te Zandpoort en Jan-Gijzenvaartop Spaarn-Berg geopend zal worden op I November e. k. Zij, die hunne kinderen daar wenschen te plaatsen, worden verzocht hunne namen op te geven vóór I October, op eene daartoe opengelegde lijst aan de Boerderij op SpaarvBerg eiken dag vóór I uur, behalve Zaterdags en Zondags. Wegens de beperkte ruimte zal Mevrouw WÜSTE vóór 15 October beslissen, welke kinderen kunnen worden toegelaten. -

De Zandpoort | 2022 | | pagina 4