'V 5- i a p X Sr-a hofstede van Maerten Stuiver in bezit hebben. Deze hof stede is de latere hofstede Velserhooft. Het dorp Sant poort heeft intussen langs de westkant van de Heeren- wech een dichtere bebouwing gekregen. Opnieuw missen we een stukje in de geschiedenis van de herberg. De eerstvolgende eigenaar die bekend is, is Michiel Jacobsen de Witt. In 1690 verkoopt hij de herberg aan Jan Pietersen Bruijn voor 3600 gulden. Bij de herberg staan een schuur en stalling. Deze stalling zal voor de paarden van de bezoekers geweest zijn en mogelijk had de waard een eigen paard met wagen of koets om zijn gasten te vervoeren naar een gewenste bestemming. In het westen liggen de bezittingen van de heer Dobbes- sen, eigenaar van de hofstede Velserhooft. Dit houdt in dat het land dat eerder bij de herberg hoorde, toen een onderdeel was van deze hofstede. Bij de verkoop wordt gemeld dat het perceel met een tijns en erfpacht belast is van 10 stuivers per jaar die betaald moeten worden aan de Graaffelijckheijt van Brederode. De betaling gaat over naar een instelling van het Hof van Holland na het overlij den van de laatste Brederode in mannelijke lijn. Net als bij eerdergenoemde eigenaren moet Jan Pieter sen in 1694 een lening afsluiten. Zijn geldschieter is Jan Braams van de brouwerij het Hoefijzer in Haarlem. In of voor 1696 komt Jan Pieter te overlijden, zijn weduwe Maritie Cornelisse verkoopt de herberg daarna aan voor noemde geldschieter. Een gedeelte van de kaart van Kennemerland uit 1720. De locatie van de Wildeman is omcirkeld. De herberg werd in westen toen begrensd door de Voorplaats van de hofstede Velserhooft. Kaart uitgegeven door de weduwe van Nicolaas Visscher, Amsterdam. o v/ najaar 2022 Stichting Santpoort 48 Beeldbank Noord-Hollands Archief O Z

De Zandpoort | 2022 | | pagina 50