Waarheid of fabel? Mogelijk heeft Claes met de aankoop van de herberg te hoog gegrepen, want vijf jaar later verkoopt hij de her berg aan Jaques Dupeyrou uit Amsterdam voor 1310 gul den, een flinke verliespost dus. Het zal een noodsprong geweest zijn om uit de schulden te komen. Vijf jaar later wisselt de herberg met wat erbij hoort, al weer van eigenaar en wordt Pieter Jacobzoon Sterckman de nieuwe bezitter, maar wel met een lening, waarbij de herberg het onderpand is. De naam De Wildeman zal later terugkomen bij een voor malig café aan de Hoofdstraat tegenover de Slaperdijk. Uiteindelijk krijgt het voormalige café-restaurant Zomer- lust op de splitsing Hoofdstraat en Hagelingerweg die naam. Wat Pieter Jacobzoon voor de herberg betaald heeft is in de archieven niet te achterhalen. Wel, dat hij later met nieuwe leningen het ene gat met het andere vult om zijn oude schuldeiser tevreden te stellen. En steeds is de herberg het onderpand. Tevens dient als onderpand de huuropbrengst van 46 gulden per jaar die hij ontvangt van Arij Borst voor de huur van een gedeelte van de her- berg.9 Jan Braams heeft de herberg niet lang in bezit, in 1700 wordt Pieter Jansere Wijngaarde al genoemd als eigenaar van een herberg. In datzelfde jaar wordt een verordening bekendgemaakt over de wijnmaat. Velsen kent dan zes herbergiers. Jaarlijks zullen de maatkannen, gewichten en andere voorwerpen die gebruikt worden bij de ver koop, gemeten en geijkt worden door de schout en sche penen. Hiervoor moet aan hen een vergoeding betaald worden.6 In 1721 verkoopt Riemptie Pieterz Wijngaarden de her berg aan Claes Bruijninck voor 2000 gulden. Bij de her berg staat naast de stallen ook een hooihuis, wat er op kan wijzen, dat er tevens het boerenbedrijf wordt uitge oefend, of dat het hooi bestemd is voor de paarden van de gasten. Claes Bruininck moet de aankoop financieren door een lening bij Jan Hulft, een schepen uit Amster dam, af te sluiten.7 Uit het huwelijk van Jan Pietersen en Maritie komt een kind voort dat in 1696 nog minderjarig is. Over hem zijn twee voogden aangesteld die door de schepenen van Velsen zijn geautoriseerd voor de verkoop.5 Vanwege de vele leningen die de opeenvolgende eigena ren hebben afgesloten is de herberg niet zo neeringrijk als eerder werd vermeld. Pieter Jacobzoon blijft in een financieel benarde positie verkeren. In 1745 verkopen schout en schepenen van Velsen, ten overstaan van het gerecht, bij vonnis de herberg op een publieke veiling aan Cornelis Dashorst voor 1580 gulden, ten nadele van Pie ter Jacobzoon. De schuldeiser is Huibert Vorst uit Haar lem. De jaarlijkse erfpacht van 10 stuivers is overgegaan naar het Elisabeth Gasthuis in Haarlem. Een deel van de herberg wordt nog steeds verhuurd aan Arij Borst. De nieuwe eigenaar geeft de herberg een andere bestem ming, hij is timmermansbaas in Santpoort en begint hier een timmermanswinkel. Cornelis komt in 1749 in bezit van een huijs ten zuiden van de herberg de Weijman.10 Deze aankoop betekent het einde van de exploitatie van de herberg. Er doet een verhaal in Santpoort de ronde, dat vanuit de herberg een geheime gang heeft gelopen naar kasteel Brederode; het gewelf van de kelder zou er het begin van zijn. Dit verhaal kunnen we naar het rijk der fabelen verwijzen. Vooral rond Brederode ligt het land dusdanig Bij deze verkoop wordt weer vermeld dat een jaarlijkse erfpacht van 10 stuivers betaald moet worden aan de Graaflijkheid van Brederode. De herberg wordt dan om schreven als een huis, schuur en hooiberg met zijn erve inde Santpoort genaamt de Wildeman zijnde van ouds vermaard en neering rijke herberg. Neeringrijk moeten we lezen als goedlopend. Jaques Dupeyrou is eigenaar van de hofstede Velserhooft die ten westen van het dorp Santpoort ligt. Hij zal de aankoop ook beschouwd heb ben als een steunhandeling, want hij verkoopt op zijn beurt de herberg in 1727 voor hetzelfde bedrag door aan Jan de Wilt.8 Stichting Santpoort najaar 2022 49 7 8 9 10 NHA. ORA. Velsen, inv. nr. 923 fo. 21r en 216r. NHA. ORA. Velsen, inv. nr. 923 fo. 241r en inv. nr. 971 fo. 27r. 5 NHA. ORA. Velsen, inv. nr. 918 fo. 136v, inv. nr. 919 fo. 80v en 154v en inv. nr.964 fo. 215r. 6 NHA. ORA. Velsen, inv. nr. 922 fo. 14r en 37v. NHA. Ambachtsbe stuur van Velsen, inv. nr. 508 en 509. NHA. ORA. Velsen, inv. nr. 922 fo. 20r, 20v en 36v. NHA. ORA. Velsen, inv. nr. 922 fo. 114v en 147v.

De Zandpoort | 2022 | | pagina 51