I 11 I I Een hervormd kerkgebouw in Santpoort Financiën De Nederlandse Hervormde Kerk, gebouwd in 1844. Foto rond 1890. Vijfentwintig jaar daarvoor, in 1844, had de Nederlandse Hervormde gemeente in Santpoort een eigen kerkge bouw in gebruik genomen. Voor die tijd gingen de gelo vigen naar de Engelmunduskerk in Velsen. Het grootste deel van het benodigde geld voor de bouw van de nieu we kerk was bijeengebracht via wat we nu een crowd- fundingsactie zouden noemen. De begroting was krap, gelukkig kon men bij de bouw van de kerk gebruik maken van materiaal afkomstig van een afgebroken rooms-ka- tholieke kerk in Lisse. Maar vervolgens wilde men ook heel graag een toren met een klok en een uurwerk. Dit laatste was zelfs nog belangrijker dan de toren zelf: “Immers zoo niet dagelijks, dan toch iedere week komt aan het licht, wat onaangena me gevolgen uit het gemis in overeenkomst in de tijdsbe paling ontstaan.” Maar een toren kostte veel geld. Alweer tastten de in woners, vooral de ‘aanzienlijken’, in hun buidel. Ruim 1400 gulden werd bijeengebracht. In de kerkdienst werd gecollecteerd, maar nog was er niet genoeg. Uiteindelijk wist men nog een bedrag bijeen te krijgen door aandelen uit te geven. Voor bijna 3000 gulden was er in 1856 een toren met klok en uurwerk. Uit het voorgaande blijkt dat de financiën een punt van zorg vormden voor deze kleine gemeente. Gemeente leden waren veelal tuinders, landarbeiders en kleine neringdoenden. Of ze werkten op de buitenplaatsen als tuinbaas, schoonmaker of bediende. Hun financiële draagkracht was niet groot. Gelukkig waren er ook rijke kerkleden op wie de kerk van tijd tot tijd een (financieel) beroep kon doen. De inkomsten kwamen onder andere uit verhuur van zitplaatsen, collectes, giften, legaten en rente. Vanaf 1876 werd er een hoofdelijke omslag (een kerkelijke belasting) ingevoerd, de bijdrage liep van één -'d, tSI Beeldbank Noord-Hollands Archief najaar 2022 Stichting Santpoort 54 - •s'Q-w 4 fc. ft <V''

De Zandpoort | 2022 | | pagina 56