t s. I I ^>41 Het uitgaan van de kerk rond 1890 Het herstel Het adres Bronnen Stichting Santpoort najaar 2022 alle inwoners van het uurwerk. Maar voor ze zich tot de gemeente zouden wenden, wilden ze eerst een begro ting van de kosten laten opmaken. En toen gebeurde er een hele tijd niets.... Blijkbaar liep de irritatie in Santpoort over de niet goed functionerende klok steeds meer op. In 1879 ontvingen de kerkvoogden het door velen ondertekende adres met de inhoud zoals aan het begin van dit artikel weergege ven. Repareer de klok of zet hem stil! Een gezamenlijke vergadering van kerkvoogden en no tabelen boog zich over de kwestie. De voorzitter stelde voor om de toren met de klok en het uurwerk aan het gemeentebestuur te ‘geven’, zodat de gemeente Velsen voortaan verantwoordelijk zou zijn voor het onderhoud en eventuele reparaties. Maar dat ging de anderen veel te ver. Wel stuurde men een request aan de gemeente voor een bijdrage voor het herstel. Dit heeft blijkbaar geen re sultaat gehad, want nergens in de financiële verslagen is zo’n bijdrage van de gemeente te vinden. In november 1879 ging een klokkenmaker aan het werk. Maar de klagers moesten geduld hebben, de klokkenma ker nam de tijd. In april 1880 beloofden de kerkvoogden hun “uiterste best te doen om de hersteller tot haast aan te prikkelen”. In juli werd de hersteller ter verantwoor ding geroepen. Hij beriep zich tegenover kerkvoogden en notabelen op drukte en gebrek aan werkvolk. Blijkbaar onder de indruk van de vergadering ging hij nu voortva rend aan de slag en in dezelfde maand werd het gerepa reerde uurwerk geplaatst. De reparatie had dan wel 330 gulden gekost, voortaan hoefden de Santpoorters niet meer te laat te komen. In 1916 brandde de kerk geheel af. De huidige Dorpskerk kwam ervoor in de plaats, met een toren èn een (klein) uurwerk. Noord-Hollands Archief Nederlands-Hervormde Ge meente te Santpoort Toegangsnr. 1826 inv.nr. 138 149, 174, 179. Rademakers, J.W.L. Hervormd Santpoort in de 19e eeuw (1840-1894) scriptie (Santpoort 1986) Notulen Kerkvoogdij 1860-1880 I Beeldbank Noord-Hollands Archief 55 Noord-Hollands Archief Nederlands-Hervormde Gemeente te Santpoort Toegangsnr. 1826 inv.nr. 149 s F

De Zandpoort | 2022 | | pagina 57